Ana içeriğe atla

Herkese selam verilmez ki


Bugün eve dönerken yaşlı, sarıklı bir adamın, kaldırımın kenarına oturduğunu gördüm. Galiba yorulmuştu. Benim de içimden geldi selam verdim; verdim ama araba selam verilmemesi gerektiğini unutmuştum.

Acelem vardı ama adam beni çağırınca mecburen yanına gittim. Elimi tuttu ve sormaya başladı.

- Bir yerlerden tanışıyor muyuz?
- Hayır
- Daha önce görüştük mü?
- Hayır
- Sen beni tanıyor musun?
- Hayır
- Fakih misin?
- Hayır
- İmam mısın?
- Hayır
- Zengin misin (Arada bunu neden sordu bilmiyorum)
- Hayır
- Nurcu musun?
- Hayır
- Tarikatçı mısın?
- Hayır
- Müslüman mısın?
- Elhamdulillah!

Bunu söyleyince alnımdan öpmek istedi ama ben izin vermedim. Sohbet etmek istedi ama gerçekten acelem vardı ve hemen kalkıp gittim. (Çömelmiştim)

Bu manzaranın benzerini daha önce de görmüştüm. Bazı yaşlı adamlara selam verince kısa süreli bir şok yaşadıklarına şahit olmuştum. Bazıları ne diyeceklerini bilemiyor, bazıları yedi ceddime dua ediyor vs. vs.

Gençlik öyle bir hale geldi ki artık bir gencin bir yaşlıya selam vermesi büyük bir olay olarak karşılanıyor toplumda. Bir gencin Selamun Aleykum demesi olağanüstü bir şey...

Evet yozlaşıyoruz. Artık yaşlılarımıza saygı duymuyoruz. Onlara değer vermiyor, bunak, bir şeyden anlamaz mahluklar olarak görüyoruz. İğrenç batı kültürü (kültürsüzlüğü) yüzünden güzel adetlerimiz unutuyoruz. Bir gün yaşlanacağımızı hiç düşünmüyor, hep böyle kalacakmışız gibi davranıyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.