Ana içeriğe atla

Cahillik diz boyu

Bugün İsrail yine canavarlığını tüm dünyaya göstermek için elinden geleni yaptı. Türkiye ayağa kalktı, protesto için basın toplantıları düzenlendi, mitingler yapıldı. Yüreği yanmayan kimse kalmadı diyorduk ki...

Gözlerime inanamadım. Neden Filistin bayrağı açıyorsunuz diyenleri anlayailirdim belki. Normaldir bayrağını çok seven biri başka bir bayrağın açılmamasını isteyebilir ama kalkıp "neden o gemiye binip gittiler" demek, Yaban'ın da deyimiyle, beni deli ediyor.

Hem Müslüman'ım diyeceksin hem de kardeşinin acılarına ortak olmayacaksın. Hem bayrağımı seviyorum diyeceksin, bayrağını taşıyan bir gemiye yapılan saldırıyı kınayamayacaksın. Kınamak bir yana, kınayanları çekemeyip, kınamalardan rahatsız olacaksın. Maden şehitlerini diline dolayıp, halkın hassas duygularını diline dolayacaksın.

Şimdi gören de bunlar göçük olayı olunca yas tuttular sanır. Uykuları kaçtı, partilerini iptal ettiler sanır. En acısı da yürekleri cız etti sanır.

Hayır bunlar vatanı falan sevmioyorlar. Askeri, polisi veya başka bir şeyi de sevmiyorlar. Bunların sevgi denen nimetten de haberleri yok.

Yapmamız gereken bunlara karşı dikkatli olmak, kafamızı bulandırmalarına izin vermemek demeyeceğim çünkü vicdanı, aklı olan zaten böyle düşünmez ve böyle düşünenlere hak vermez.

Yorumlar

  1. Benzer bir şoku o günlerde bindiğim bir minibüsün şoförünün söylediklerini işitince yaşamıştım. Başbakanın o bölgedeki davayı sahiplenmesini, o insanların acısını yüreğinde hissetmesini ve oradakilerden Türkiye'ye nakil yapmasını ağzından köpükler saçarak eleştiriyor ve "dünyada bizden başka adam yok mu? sana ne de karışırsın. herkese biz mi yetişecez canım!" diyordu :(

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.