Ana içeriğe atla

Başbakan Ampule Kamera Koymuş

Geçen yıl mıydı önceki miydi tam hatırlamıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı bizim buralarda tasarruf ampulü kampanyası düzenlemişti. Bir sarı ampul getirene bir tasarruf ampulü veriyorlardı.

Tasarruf iyidir hem bizim için hem de ülke ekonomisi için önemlidir. Tasarruftan anlamayan bazıları bu kampanyayı öyle bir çarpıttılar ki eski kavimlerin batıl inançları bile bunun yanında mantıklı kalır.

Bu ampullerin amacının, Kürt halkını gözetlemek olduğunu iddia etti bazı sözüm ona Kürt ırkçıları. Başbakan Erdoğan bu ampullere kamera koymuş, ve herkesin evini gözetlemek için de bozuk ampullerin karşılığında bize dağıtmıştı.
Bu safsataya inanan bir kesim, ampul getirmezken bazıları da getirdiklerini kırdı. Hatta Şırnak'ın bir yerinde ampulleri topluca kırdıklarını duydum. Yalan mı gerçek mi bilmiyorum ama o zaman böyle şeyleri çok duyuyordum. Yalnız şunu biliyorum ki ben kendi halkımdan bunu bekliyorum, hatta bunun fazlasını da... Çünkü biz yıllarca bundan daha komik şeylere inandık.

Olay komik ama o kadar da acı verici. O kadar cahiliz ki bir ampula kamera konulacağına dahi inanıyoruz.

Cahillik tamam da peki mantık da mı yok? İnsan düşünmez mi ampule kameranın takılmayacağını? Hadi diyelim takılıyor, bedava olduğu için bunu düşünüyorsun da neden gidip parayla aldığın ampulden şüphelenmiyorsun? Bunu sorsan diyecekler ki "Ampulü satan adam ne diye bizi gözetlesin" Be hey adam! Erdoğan seni niye gözetlesin? BBG mi bu? Evini izleyip de ne yapacak? Başka ilgilenecek işi mi yok?

Ne dersek diyelim bunda sadece o zavallı halkın suçu yok. İyi bir eğitim almayan bir toplum elbet böyle saçma şeylere inanacaktır.

Yorumlar

  1. Üstad Hazretleri doğunun ihyası dinle olur demiş. Bunun yanında, kendisine "hocalarımız bize Allah'ı anlatmıyorlar" diye şikayete gelen bir grup talebeye "size fizik-kimya anlatmıyorlar mı?" demiş. Ne yazık ki bize bunca zaman ikisinin birbirinden çok uzak ve farklı olduğu öğretilmeye çalışıldı. Ya birine ağırlık verdik ya ötekine. Ve ne geldiyse başımıza cehaletten geldi. Elhamdülİllah ki şimdi her şey değişiyor. İnsanlar uyanıp doğruları görmeye ve görenler de çekinmeden etrafına anlatmaya başladılar. Bu noktada sizin gibi aydın fikirlilere de çok iş düştüğü kanaatindeyim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.