Ana içeriğe atla

Başından Bulasın

Nevzad Tandoğan Milli Şef döneminin astığı astık, kestiği kestik, Devlet Benim! zihniyetinde ünlü Ankara valisidir. Nevzad Tandoğan'ın zulüm eli uzundur. Kimi zaman sözde milletin efendisi olan köylüyü Ankara'nın şehir merkezine sokmaz, kimi zaman da insanlara zorla kıyafet giydirmeye kalkışır.

Bunlardan biri de Bediüzzaman olur... 1940'lı yıllardır, tutuklu olarak Ankara'dan transit olarak geçmekte olan Bediüzzaman da valinin hışmına uğrar. Zorla başındaki sarığı alıp yerine şapka geçirmeye çalışır. Başaramaz ama ısrarı da sonunda Üstad'ı patlatır... Dayanamaz, beddua okur, vali beye... Başından Bulasın! der.

Ve Nevzad Tandoğan başından bulur... Yıl 1946'dır... 19 senedir Ankara valisi olan Nevzad Tandoğan, Bolu'da görülmekte olan bir cinayet davasına tanık olarak çağrılır. Bu çağrı Nevzad Tandoğan'ın gururuna dokunur. Koskoca Vali, Bolu'da bir mahkemede tanıklık yapacaktır.

Şerefimle Oynandı der... Bunalıma girer... Beylik tabancasını başına dayar ve tetiği çeker...
..ve Nevzad Tandoğan başından bulur...
Fukaranın ahı; tahttan indirir şahı
Türk Atasözü


Said Alpsoy'un Tarih Kader İspat Ederse adlı kitabından

Yorumlar

  1. Bildiğim kadarıyla bu hadise Üstad Hazretleri'nin bedduasından bir ay sonradır. Mazlumun âhı indirir şâhı demişler.

    YanıtlaSil
  2. Bu dünyada indirmese de zamanı gelince esfele indirir.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.