Ana içeriğe atla

Bir karar ver ey hava

Kendin için bir şeyler yapmaya çalıştın zaman hep karşına engeller çıkar. Sanki etrafındaki her şey sana engel olmaya çalışıyormuş da hep beraber planlı bir çalışmayla sana karşı gizli bir operasyon yürütüyorlarmış gibi hissedersin.

Bana da öyle oldu. Tamam; televizyon, ailem, friendfeed, shiftdelete, Linux dağıtımlarını deneme merakı gibi şeylerin engellemesini anlıyorum da bu havanın benimle ne derdi var, onu anlamıyorum.

Bu sene bir türlü hava sıcaklığını nasıl ayarlayacağına karar vermedi gitti. Sabah sıcak, akşam soğuk... Birgün sıcak birgün soğuk... Nereden soğuk kaptığımı da fark etmiyorum, bir bakıyorum kitap okurken veya soru çözerken kafam zonkluyor. Anlayamıyorum, anlamak için zorladığımda ise kendimi çok yorgun hissediyorum.

Böyle olunca da okuyamıyorum. Hadi birgün, ikigün olsa bir şey olmaz, o da tatil olsun der geçerim ama bu sene o kadar çok oldu ki düzen diye bir şey kalmadı çalışmalarımda. Ben yarın DGS'de ne yapacağım? Düzenli okuduğum kitabın ikinci cildinde takılı kaldım. Tüm bunların hesabını kim verecek?

Haşa isyan etmiyorum. Rabbimin bana emanet verdiği bedene sahip çıkamayan benim. Kalkıp kabahatimi bir başkasında arayamam. Sadece derdimi söyleyerek biraz hafiflemek istiyorum. Yoksa ben televizyon'un bir suçunun olmadığını biliyorum. Nefsime uyup, değerli vaktimi televizyon gibi aptal bir kutunun başında geçiren ben suçluyum elbette. Biliyorum ki eğer Dgs'de başarısız oluşumun da, kitabın ikinci cildinde takılı kalmanın da hesabını verecek biri varsa o da benim.

O zaman ben de en güzel yardımcıdan isterim başarıyı ve sıhhati. Yarabbi bana sağlıklı bir yaşam nasib et, nasib et ki zamanı boşa harcamayayım, kendime ve çevreme faydalı bir birey olabileyim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.