Ana içeriğe atla

Bismil Tavası

Bizim buraların çok meşhur bir tavası varmış. Bismil tavası çok lezzetliymiş. Çocukluğumdan beri yerim ama meşhur olduğunu bilmiyordum. Ben Bismil'in sadece faizcileriyle meşhur olduğunu sanıyordum demek ki Türkiye'ye kazandırdığımız bir lezzetimiz de varmış.


Tava dediğimiz şeye gelince: 5-6 kişilik yemek için, bir yetişkinin kollarını ileri doğru açıp, iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek oluşturduğu yuvarlak çapında bir tava tercih edilir. Tavanın genişliği olumludur ama, ne kadar geniş olursa yemek o kadar kuru olur. Tava mümkünse aliminyum tercih edilir.

Malzemeler de; yazın çok rahat bulunan, domates, biber, ve ettir. Normal şartlarda kuzu eti olmalıdır ama son yıllarda kuzu eti çok pahalı olduğu için tavuk etiyle yapıp, 100 gram kadar kuyruk yağı katarak lezzeti sağlamaya çalışıyoruz. Aslında çok fark ediyor ama hani derler ya insan mecburiyetten tavuk eti bile yer, bu durum bu sözün tam tezahürü olsa gerek.

Hazırlanışı gayet basittir. Lezzetli olması için çok çeşitli rivayetler vardır; domates ve biberlerin çok ince doğranması gerekir derken, bazıları da aksine domatesi birkaç parçaya bölüp yapmak daha güzeldir der. Biz genelde biraz ince doğrarız. Biberleri de kuşbaşı doğrayıp domateslerin üzerine atarız. Üstüne de et... İnce doğranmış sarımsak da olmazsa olmazlardandır, unutmayalım.

Tuzu pul biberi attıktan sonra tava fırına verilir ve bir saat sonra sıcak sıcak yenir. Fırın dediysem de öyle her fırında olmaz. Bizim buralarda hep taş fırınlar vardır, o yüzden sıkıntımız yoktur. Ama duyduğuma göre batı illerinde hep somun ekmek yiyorlarmış. Oralarda ara ki bir taş fırın bulasın.

İşte bizim buranın tavası da budur. Direk ateşin yanında piştiği için tadı çok güzeldir, olsa olsa bundan meşhur olmuştur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.