Ana içeriğe atla

Biz Kardeş Miyiz?

Nedir bu kavga telaş
Hele gel biraz yanaş
Olmuyor ki sevgisiz.

Adem ile Havva'dan
Ta ki Kalu Bela'dan
Biz kardeş değil miyiz?

Diyor Uğur Işılak. Ben de sorayım biz kardeş miyiz? İşin aslına bakarsanız kardeş olmak da kavgaya engel değil. Ana-baba bir kardeşlerin birbirlerini öldürdüklerini de gördük.

Nasıl ki sadece ben Linux severim diyerek Linux sever olunmuyorsa, aynen öyle biz kardeşiz demekle, ya da ana ve babanın bir olmasıyla da insanlar kardeş olmuyor.

Kardeş olmak her şeyden önce sevgi gerektirir.
Öyle bir sevgi ki kardeşini kendine tercih edebileceksin. Eğer sadece bir kişilik yemek varsa "olsun ben aç kalırım, yeter ki kardeşim doysun" diyebilmelisin. Kardeşinin eksiklerini görmezden gelebilmeli, güzelliklerini hatırlayarak bu eksiklerin ne kadar da önemsiz şeyler olduğuna nefsini inandırabilmelisin.

Dertli olduğunda derdini çekmeli, sevinçli anında sevincini paylaşabilmelisin. Kardeşinden hiçbir zaman menfaat beklememeli, ihtiyacı olan kardeşlerini menfaatperest olarak görmemelisin.

Bunları tek taraflı düşünürsek eğer, bunu yapan birinin çok iyi bir insan olması lazım. Eğer sen bu fedakarlıkları yapıyorsan ve kardeşim dediğin kişiden bir karşılık görmüyorsan, ya da etrafında senin gibi davranan birileri yoksa, bir zamandan sonra kendini enayi gibi görebilirsin.

Kardeş olacaksak hepimiz kardeş olmalıyız. Aramızdaki farklılıkları görmezden gelmeli, bu güzel duyguları yaşamaya çalışmalıyız. Ancak o zaman dünya yaşanmaya değer bir yer olacak.

Yorumlar

 1. ''Dertli olduğunda derdini çekmeli, sevinçli anında sevincini paylaşabilmelisin. Kardeşinden hiçbir zaman menfaat beklememeli, ihtiyacı olan kardeşlerini menfaatperest olarak görmemelisin.''

  Yazının özeti bu paragraf olmuş..Menfaat ve karşılık bekleyerek yaptığımız herşey bir gün gelir bizi üzer..Ben yatım o neden yapmadıya döner iş ve çirkinleşmeye başlar..Nerede okumuştum hatırlamıyorum ama bir dua cümlesi vardı'' Allahım yaptığım tüm iyilikleri unuttur fakat yaptığım kötülükleri asla unutturma bana'' diye..İyilik denen şey sadece ALLAH için yapılır bu insanın içinden gelir..Karşılığını görüremesen de üzülmezsin çünkü iyi biri olduğun için iyilik yapmışsındır seçimdir seninki beklenti değildir..

  Yüreğine sağlık güzel insan...Ve evt biz kardeşiz çünkü hepimizin kalbi Allah diye atıyor ;)

  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Bu güzel yorumun için teşekkür ederim kardeşim.

  YanıtlaSil
 3. Gardrastir da, bin yildir yasadigi topraklarda mutsuzsurdur..
  Sanki esirdir. Gardaslar, baglanip setlenen Dicle, Firat, Murat, Aras nehirlerinin enerjisini, elektrik olarak emer, öteki Gardas uzaktan bakar.
  Raman da petrol Gardasa zenginlik, digeri ise topraklarinin yeralti zenginligini cikaran pompanin basinda amele bile degil! Degilmi Abem?
  Cünki emektir, emek bölüsümünde öteki Gardas sakincalidir. Ülkelerinin varliklari ganimet, pay sadece ve yalniz "efendi" Gardasin aclarini doyurmak icindir.

  Biraz daha anlatam mi Abem?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.