Biz Kardeş Miyiz?

Nedir bu kavga telaş
Hele gel biraz yanaş
Olmuyor ki sevgisiz.

Adem ile Havva'dan
Ta ki Kalu Bela'dan
Biz kardeş değil miyiz?

Diyor Uğur Işılak. Ben de sorayım biz kardeş miyiz? İşin aslına bakarsanız kardeş olmak da kavgaya engel değil. Ana-baba bir kardeşlerin birbirlerini öldürdüklerini de gördük.

Nasıl ki sadece ben Linux severim diyerek Linux sever olunmuyorsa, aynen öyle biz kardeşiz demekle, ya da ana ve babanın bir olmasıyla da insanlar kardeş olmuyor.

Kardeş olmak her şeyden önce sevgi gerektirir.
Öyle bir sevgi ki kardeşini kendine tercih edebileceksin. Eğer sadece bir kişilik yemek varsa "olsun ben aç kalırım, yeter ki kardeşim doysun" diyebilmelisin. Kardeşinin eksiklerini görmezden gelebilmeli, güzelliklerini hatırlayarak bu eksiklerin ne kadar da önemsiz şeyler olduğuna nefsini inandırabilmelisin.

Dertli olduğunda derdini çekmeli, sevinçli anında sevincini paylaşabilmelisin. Kardeşinden hiçbir zaman menfaat beklememeli, ihtiyacı olan kardeşlerini menfaatperest olarak görmemelisin.

Bunları tek taraflı düşünürsek eğer, bunu yapan birinin çok iyi bir insan olması lazım. Eğer sen bu fedakarlıkları yapıyorsan ve kardeşim dediğin kişiden bir karşılık görmüyorsan, ya da etrafında senin gibi davranan birileri yoksa, bir zamandan sonra kendini enayi gibi görebilirsin.

Kardeş olacaksak hepimiz kardeş olmalıyız. Aramızdaki farklılıkları görmezden gelmeli, bu güzel duyguları yaşamaya çalışmalıyız. Ancak o zaman dünya yaşanmaya değer bir yer olacak.

Yorumlar

 1. ''Dertli olduğunda derdini çekmeli, sevinçli anında sevincini paylaşabilmelisin. Kardeşinden hiçbir zaman menfaat beklememeli, ihtiyacı olan kardeşlerini menfaatperest olarak görmemelisin.''

  Yazının özeti bu paragraf olmuş..Menfaat ve karşılık bekleyerek yaptığımız herşey bir gün gelir bizi üzer..Ben yatım o neden yapmadıya döner iş ve çirkinleşmeye başlar..Nerede okumuştum hatırlamıyorum ama bir dua cümlesi vardı'' Allahım yaptığım tüm iyilikleri unuttur fakat yaptığım kötülükleri asla unutturma bana'' diye..İyilik denen şey sadece ALLAH için yapılır bu insanın içinden gelir..Karşılığını görüremesen de üzülmezsin çünkü iyi biri olduğun için iyilik yapmışsındır seçimdir seninki beklenti değildir..

  Yüreğine sağlık güzel insan...Ve evt biz kardeşiz çünkü hepimizin kalbi Allah diye atıyor ;)

  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Bu güzel yorumun için teşekkür ederim kardeşim.

  YanıtlaSil
 3. Gardrastir da, bin yildir yasadigi topraklarda mutsuzsurdur..
  Sanki esirdir. Gardaslar, baglanip setlenen Dicle, Firat, Murat, Aras nehirlerinin enerjisini, elektrik olarak emer, öteki Gardas uzaktan bakar.
  Raman da petrol Gardasa zenginlik, digeri ise topraklarinin yeralti zenginligini cikaran pompanin basinda amele bile degil! Degilmi Abem?
  Cünki emektir, emek bölüsümünde öteki Gardas sakincalidir. Ülkelerinin varliklari ganimet, pay sadece ve yalniz "efendi" Gardasin aclarini doyurmak icindir.

  Biraz daha anlatam mi Abem?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)