Ana içeriğe atla

Cami mi çok; namaz kılan mı yok?

Dün bir feed gördüm, "neden bu kadar çok cami var" diye. Yapılan yorumlardan bazıları da bu feed'i destekler nitelikteydi. Bu kadar cami yapılacağına, okullar, yetimhaneler falan açılsın diyenler vardı.


Aslında Camilere verilen paralarla okul vb. yapılar için ayrılan paralar arasında herhangi bir bağlantı yok ama asıl tehlike para konusunda değil, insanlara camilerin fazla olduğunu hissettiren sorunda.

Bu tehlikeyi iki farklı boyuttan açıklayabiliriz:

Birincisi insanlar kendi değerlerine o kadar yabancılaştı ki artık camiler, yerlerinde kıpırdamadan duran abideler, onlara rahatsızlık verebiliyor. Düşünebiliyor musunuz, bu kadar yapı varken, hem de çok çirkin yapılar varken, boş yere duran binalar varken, kendine müslüman diyen biri, bir müslüman ülkesinde, müslümanların en önemli yapısı, olmazsa olmazı olan camiler için neden bu kadar çoklar diyebiliyor.

İkincisi de, ki bu çok büyük bir tehlikedir: Demek ki o kadar az insan namaz kılıyor ki, camilerin bomboş olması bazı insanlara camilerin gereksiz olduğunu hissettirmiştir. Eğer bu açıdan bakarsak pek de haksız değiller. Eğer siz de namaz kılan bir insansanız biliyorsunuzdur ki Türkiye'nin birçok yerinde camilere devam edenler çok azdır. Geneli de (kimsenin günahını almayalım ama) gidecek başka yeri olmayan yaşlılardır.

Şimdi biz kimi suçlayacağız? Camilerin boş yere bu kadar çok olduğunu  iddia eden cahil kardeşlerimizi mi yoksa insanlara camilerin gereksiz olduğunu hissettiren biz dindar geçinenleri mi?

Bence suçlu biziz. Namazımızı kaçırmıyoruz, orucumuzu sıcak soğuk sıcak demeden tutuyoruz diyerek kurtulduğumuzu sanan biz gafiller suçluyuz aslında. Çevremize İslamın güzelliğini anlatamayan, hatta çoğu zaman bunlar pis insanlar diyerek insanımızdan uzaklaşan biz günahkarlar asıl suçluyuz aslında. Görevimizin İslamı yaşamak ve yaşatmak olduğunu unutup, sadece yaşayarak (!) kurtulacağımızı sanan biz asiler suçluyuz aslında.

Son olarak, eğer ahiret gününde yüzümüzün ak çıkmasını, defterimizin sağdan verilmesini istiyorsak çok okumalı az uyumalıyız. İnsanlarla daha iyi geçinmeli, her "İslam kötüdür" diyene saldırmak yerine düzgün cevaplarla doğruyu göstermeye çalışmalıyız. İbadetlerimizi eskisinden daha özenle yapmalı ama insanların da o zevkten tadabilmesi için de çabalamalıyız. Bize bakan insanlar bizde İslamın güzelliğini görebilmeli ki İslam Güzeldir diyebilsin. Allah cümlemizi ıslah etsin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.