Ana içeriğe atla

Dünya Çevre Günü

Çevreyi koruyalım dendi mi aklıma hep çöp gelir. Sanırım cahilliğimden kaynaklanıyor daha önce hiç çevre günü hakkında bir şey okumamıştım, bir program izlememiştim. İzlemişsem de hatırlamıyorum.

Çöp dedim ya, çevreye çöp atmamak için çabaladığımı dahi biliyorum. Hani diyorum ya aklıma hep çöp atmak geliyor çevre ile ilgili bir şey duyunca, doğal olarak da bugün yine aklıma hikayelerim geldi. Ama anlatmayacağım, çünkü hemen hemen hepimizin başından geçmiştir öyle olaylar.

İşte bugün çevre koruma hakkında biraz aydınlandım. Bazı web sitelerine baktım, program seyrediyorum şu an. Diyorlar ki; Çamaşır suyu ile orayı burayı temizlemeyin. Çamaşır suyu çok zararlıymış, suda çözülmüyormuş.

Bisiklet kullanın diyorlar. Niye, araba kullanınca her kilometrede bilmem ne kadar zehirli bir gaz karıştırıyormuşuz havaya. Beton binalar olmasın, ağaç dikelim gibi güzel şeyler anlatıyorlar.

Hatta Tema bilmem kaç yıldır Türkiye Çöl Olmasın diye bir kampanya yürütüyormuş.

Gürültü kirliği olmasın, arabaların alarmlarını sökelim, 5.1 kolonların 4'ünü atıp 1.1 olarak çalıştıralım. Naylon torba kullanmayalım, sırtımıza bohça bağlayalım, bir şey alırsak atarız bohçaya, böylece ellerimiz de serbest kalır.

Havamızı kirletmemek için sigara içmeyelim, içenlerin sigaralarına gizliden barut koyalım, bıyıklarını yakalım. Gereksiz yere ateş yakmayalım, yaktığımız şeyleri de tam yakalım ki bizden başkası ondan faydalanmasın.

Suları kirletmemek için, suların içine sevmediğimiz arkadaşlarımızı atmayalım. Sevmiyorsak büyük ihtmal kirlidirler, suları da kirletmesinler bari.

Sinek ve sivriseklerin çoğalmamaları için önlem alalım. Erkekleri hadım edelim, sinek kürtaj merkezleri açarak kaçamak yapanları cezalandıralım.

Bu önemli konuyu hafife almış gibi göründüm bu saçma yazımla ama öyle değil. Önemsemeseydim hakkında yazmazdım. Yazıyorum çünkü bizden sonraki nesillere sağlıklı bir çevre bırakma fikrini benimsiyorum.

Son olarak seyrettiğim programda konuşan birinin dediği gibi "Önce kirlettiğimiz çevreyi temizleyelim, sonra kirletmemeye çalışalım"

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.