Ana içeriğe atla

Exper'in Hediye Reklamı

Geçenlerde dilin korunması hakkında bir şeyler karalamıştım. Bir arkadaş da gelmiş, görmüş ve altına "benim gibi düşünenler artıyor" şeklinde de bir yorum yazmıştı. Kendi yazdığı, ilgili bir yazıya da link vermişti. Gidip baktım o da diğer birçok kişi gibi gidişattan endişe duyuyor. Bir de daha açıklamadığı bir projesi varmış.

Biz böyle bununla ilgilenirken televizyonda yayınlanan bir reklam ilgimi çekti. Diziler Türkçe'yi bozma yarışında en ön saflarda mücadele ediyorlar. Reklamlar da bu mücadeleye katılırsa çok kısa zamanda Türkçe yabancı dil olarak okullarda öğretilmeye başlayacak herhalde.

Exper yaz için öğrencilere karne hediyesi verecekmiş. Kampanya şartları nedir bilmiyorum ama webkemler, mauslar, spikırlar hediye edecekmiş öğrencilerimize. Fare veya hoparlör derlerse "ıyk böyle hediye mi olurmuş" diyecek öğrencilerimiz. Halbuki spikır denince öğrencilerimiz kafasında mercanlarla dolu bir ada canlanacak.

Rahatsız olduğum için Exper'a bir mesaj göndermek istedim ama beceremedim. Veri tabanı hatası gibi bir şeyler söyledi. Yazdığım şikayet mesajını buraya aldım.

"Televizyonda yayınlanan reklamınız hakkında şikayette bulunmak istiyorum. Malumunuz son zamanlarda dilimize yabancı kelimele karış(tırılı)ıyor. Özellikle gençlerin İngilizce özentisi yüzünden durum gittikçe daha da kötü oluyor. Bu konuda, dizi vb. yayınlardan destek almaları onların konu üzerinde düşünüp de yanlış yaptıklarını anlamalarına engel oluyor.

Şimdi sizin reklamınızda da böyle bir yanlışlığın yapıldığına şahit oldum. Gül gibi fare varken neden mouse diyorsunuz, veya hoparlör yerine neden spaker kullanmışsınız? Kamera yerine dene kem diyorsunuz? Türkçelerini kullanınca kıymetsiz mi olacaklar.

Lütfen!...  Sizden ve sizin gibi firmalardan, bu konularda hassasiyet bekliyoruz."

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.