Ana içeriğe atla

Firefox'suz Olmuyor

Kar Bilişim diye bir hosting firması vardı. Çalıştığım firmayla küçük bir sorun yaşadığım için onlardan host aldım. Ben onları nasıl bulduğumu hatırlamıyorum ama onların beni arayıp işi beş dakikada bitirdiklerini hatırlıyorum.

Bu firmanın bürosu bizim buradaydı. Bunlarla, daha önceki firmadan çok daha fazla sorun yaşadığım için bazen bürolarına gitmek zorunda kalıyordum.Yine böyle bir günde onları büroda bulamayınca, telefonla aradım ve başka bir yerde bir tanesini yakaldım. Bir yakınlarının işyeriydi. Bilgisayarlarının başına oturup sorunumla ilgilenmeye başladı.

Oturduğu bilgisayarda Firefox kurulu değildi. İlk işi Firefox'u kurmak oldu. Ben de meraktan "Firefox olmadan olmuyor mu" dedim. O anda ekrana baktığı için yüzümü görmüyordu. Sorumu "sanki Firefox olmasa olmuyor" şeklinde anlamış olacak ki "yoğğ" diye cevapladı. Bu cevaptan sonra yüzünü çevirip bana baktı, o an anladı ki ben küçümseme amaçlı değil; meraktan sormuşum. Çok daha nazikçe "Ben alışmışım, internet explorer kullanamıyorum" dedi.

Demek ki neymiş, ani tepkilerden kaçınmak gerekiyormuş. Belli olmaz, bilmeden birilerinin kalbi kırılabilir.

Yorumlar

  1. Fotoğraftan yazıya sıra gelemedi.. Ne kadar sevimli bir hayvan o :) Ne tatlı olmuş boyanınca vallahi FF indiresim geldi Chrome kaldırıp :o

    YanıtlaSil
  2. Resme gene bakın, hayvan gene tatlı olsun ama Chrome Firefox'tan daha iyi :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.