Ana içeriğe atla

Hayatını yaşa

Kimi zaman biz kendimize fısıldarız, kimi zaman da bizi sevmeyen bir yakınımız söyler bu sözü bize. Yaşa der, dolu dolu, hızlı hızlı. Biz de yaşarız, daha doğrusu yaşamaya çalışırız. Çalışırız çalışmasına da beceremeyiz çünkü burası dolu dolu yaşanacak bir dünya değil, hep dolarak yaşancak bir dünya. Öğrenmek hayatın anlamı aslında...

Bugün dikey geçiş sınav denemelerinden birini çözdüm. Gerçekten zordu. Kafayı zonklatacak kadar yoğunlaşma isteyen sorular. Denemenin sonunda da bizim eğlenmek için forumlarda birbirimize sorduğumuz zeka sorularına benzeyen 8-10 sorular.  En çok da beni onlar yordu.

Yorulduğumdan olacak yine içimdeki o düşman fısıldadı bana; "bu çile çekilir mi" diye. Gerçekten çekilecek gibi görünmüyor diyesim geldi ama öyle değil aslında.

Değerli bir hocam ilmin başı acı ama sonu çok tatlıdır derdi. Geriye dönüp bakınca ne kadar da haklı olduğunu anlıyorum. Bugüne kadar yaptığım şeyleri ölçtüğümde, elimde kalanların sadece içimdeki düşmanın bana "çekilmez" dediği şeyler olduğunu görüyorum. Eğlenceler, internette amaçsız gezinmeler, seyrettiğim filmler, diziler... hiçbiri ama hiçbiri şimdi bir anlam ifade etmiyor. Buna karşılık okuduğum birkaç kitap, edindiğim birkaç arkadaş, öğrendiğim azıcık yabancı diller ne kadar da dost görünüyorlar bana.

Şimdi cesaretimi toplayıp içimdeki canım düşmanımla savaşmam lazım. Çünkü biliyorum ki şu anda beni zorlayan bu sorular ileride bana fener olacaklar. Biliyorum ki karanlıkta kaldığımda yollarımı aydınlatacaklar.  Işıkları, onlara verdiğim değer kadar parlayacak.

Yorumlar

  1. Kardeşim. Hocanız çok doğru söylemiş.Allah razı olsun.ama bazen de iç sese kulak vermek lazım diye biliyorum.doğrumudur?
    Hayırlı günler.

    YanıtlaSil
  2. Elbette iç sesi dinlemek lazım ama o iç sesin doğruyu mu yoksa yanlışı mı telkin ettiğini değerlendirdikten sonra.

    Size de hayırlı günler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.