Ana içeriğe atla

İçim Rahat Değil

Köyün birinde, işini bilen, zeki bir ağa varmış. Bazı köylerde suya ulaşmak zor olduğu için, geniş bir çukur kazarlar, içine yağmurla dolan suyu kullanırlarmış.

Bir sudan abdest alınması için suyun kulleteyn miktarında olması yeterlidir. Köyün suyu da kulleteynden daha çokmuş ve köylüler abdest için o suyu kullanıyorlarmış. Suyun rengi zamanla bulanıklaşmış.

Köylere eskiden resmi imamlar değil de fahri imamlar gelirmiş.

Yine bir seferinde bir imam gelmiş. Ağa almış imamı götürmüş bu suyun kenarına. İmam Efendi demiş, "bu su nasıldır?"  İmam, "Ağam su abdest almak için uygundur" demiş. Ağa "Ama benim içim rahat değil", İmam "siz öyle diyorsanız öyledir ağam"

Ağa İmamı derhal kovmuş. Eğer bir imam benden korktuğu için şeriatın kesin hükümlerinden vazgeçiyorsa, bana lazım değil diye düşünmüş.

Bu şekilde bir iki imam daha gelmiş, gelenler de bu imam gibi ağanın isteğine göre cevap vermişler. Ağa da hepsini kovmuş.

En son bir imam daha gelmiş, ağa almış onu da suya götürmüş. Diğerlerine sorduğu soruyu ona da sormuş. İmam "su abdest için uygundur" demiş. Ağa "ama benim içim rahat değil" deyince İmam sinirli bir şekilde "için halt etmiş" diye yanıtlamış ağayı.

Ağa sonunda aradığı imamı bulmuş.

Yorumlar

  1. Tarihte de başımıza ne geldiyse emirleri korkusundan eğip bükmeye kalkışanlar yüzünden gelmemiş midir zaten. Hüküm neyse o. Neden yorum katmaya çalışırlar ki!

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.