Ana içeriğe atla

Yaşamak veya Çalışmak

İnsanların çoğu hayatı yaşamıyor, sanki seyrediyor. İş bulup çalışmak, ev, araba edinmek ,çocuk yetiştirmek, onları daha iyi eğitmek derken hayat akıp geçiyor. Hep yarına, emekliliklerine yatırım yapıp duruyorlar. Duygularını bastırıyor, sahip olma dürtüsüyle değerlerini yitiriyorlar. Sevdiklerine, dostlarına giderek daha az zaman ayırıyorlar. Onlara dokunmak, "Bak hayat akıp gidiyor ve sen daha hiçbir şey yaşamadın." demek, onları hayata karşı kışkırtmak istiyorum. İşte yazmak benim için insanlara "Hayata katılın, siz de yaşayın, onu elinizden kaçırmayın." demenin bir yoludur. 


Bir paragraf insanın hayatını değiştirebilir mi...

Hayata gözlerimizi açtığımızda, dünyayı şu anda gördüğümüz gibi görmeseydik. Anlamaya başladığımızda, büyüklerimizin geçinmek için her şeylerinden fedakarlık ettiğini anlamasaydık. Büyüdüğümüzde ailelerimiz bize "çalış, para kazan, hayatını kurtar" yerine, "insan ol, sevgiyi keşfet, ne için yaratıldığını unutma" deselerdi acaba biz böyle mi olurduk?

Sizce de yaşadığımız hayat saçma değil mi? Çoğu insan için ilk yirmi yıl hep okullarda  ve boş eğlencelerde geçer. Sonrası hep çalışmayla, daha sonrası da aile ve çocuklarla ilgilenerek geçer.
Gittikçe daha da yoğunlaşan işler arasında, insan bazen insan olduğunu bile unutur, sanki dünyayı sırtından taşıyan bir hamaldır artık.

Bunu yaparken de hep bahaneler hazırdır. Yıllarca iyi bir iş sahibi olmak için okumuştur. İş sahibi olunca daha çok para kazanmak, sözüm ona daha mutlu olmak için daha çok çalışmıştır. "Her şeyi ailem için yapıyorum" diye kendini kandırdığı halde, işi uğruna çoğu zaman ailesini ihmal etmiştir. Yaşlanınca rahatlayacağım demiştir ama yaşlı insan için rahatlık kelimesi, Fenerbahçe için Türkiye Kupası kadar uzak bir ihtimaldir.

Ona "sen dünyayı yaşamıyorsun, amacından sapıyorsun" denince, kimi zaman "ben iyi evlatlar yetiştirmek istiyorum, onlar için çırpınıyorum" dediğine şahit olursunuz. İyi evladı (!) büyüyünce de ona ettiği ilk nasihat "çalış, para kazan, mutlu ol (!)" olmuştur hep. Kendinin parayla, çalışmakla mutlu olmadığını düşünememiş insan, hep kendinden sonrakine de bunu emanet etmiştir. Ta ki bu, bugün dünyanın değişmez kuralı olmuştur.

Anlayacağınız biz amacımızı unuttuk. Öleceğimizi hiçbir zaman aklımıza getirmedik. "Allah gecinden versin" gibi laflar üreterek ölümü kendimizden uzakta hissettik. Çalıştık çalıştık çalıştık ve yaşlandık. Geriye dönüp baktığımızda da boşa geçmiş bir hayat, artık işimize yaramayan evler, arabalar, ve paralar gördük. Bunun yanında eğitemediğimiz, insan olmanın manasını aşılayamadığımız ailemiz, küsmüş veya sorulmaya sorulmaya yabancılaşmış akrabalarımız arkamızda.

İşte buradayız, hayatımızın sonundayız. Aramızda sonu farklı olacak olan var mı? Yoksa daha vaktimiz varken bu sonu değiştirelim.

Yorumlar

  1. Seni alkışlıyorum.fefkale'de yazmışsın,ozaman nasıl davranılmalı öğütlerinizi de yazsaydınız.gideçek dost nede kalmadı millet kendini bile unutmuş.dunya telaşesine düşmüşler dediyin gibi habira topluyorlar hiç ölmiyeçekmiş gibi.sonrada mırascıları birbirine düşürüyorlar,ne olucak bu insanların halı uzuluyom vallahi buyazını tekrar gündeme getir

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim. Estğ. öğüt vermek bana düşmez. Düşünen insan neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilir.

      Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.