Ana içeriğe atla

Konsoldan DNS değiştirmek

Dns değiştirmek artık bir gereklilik. Ülkemizde internet kullanmak engellenmeye doğru gidiyor. Hergün engellenen yeni sitelerle karşı karşıyayız. Şimdi de Google'ın IP'lerinin engellenmesi gündemde.

Biz Linux kullanıcıları Dns değiştirme işini farklı yollardan yapabiliyoruz. İster arayüzden ister resolv.conf dosyasını düzenleyerek bunu sağlamak bizim için mümkün.

Arayüzden değiştirmek çok kolay bir yöntem. Herkesin bunu bildiğini düşünüyorum. Zaten Friendfeed'den bir arkadaşın deyimiyle "artık hepimiz kendi çapımızda bir mühendis olduk".

Resolv.conf dosyasını düzenlemeye gelince: Resolv.conf dosyasını düzenlemek aslında çok basit, nameserver'in karşısına dns adresini yazıyoruz oluyor bitiyor. :)

nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220


Eğer buraya nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız yapmanız gereken bir konsol açıp root olduktan sonra nano /etc/resolv.conf komutunu vermekten başka bir şey değil. Açılan dosyayı kaydetmek için ctrl+x komutunu veriyoruz. Dilimize göre e veya y deyip enter'a basıyoruz.

Tabi bu yeterli değil. Resolv.conf dosyasını değiştirerek engelli sitelere girebilirsiniz ama bilgisayarı her yeniden başlattığınızda bu işlemi tekrarlamanız gerekir. Tabi ki bunun da çaresi var ve o da en az ilk işlem kadar kolay.

Resolv.conf dosyasını düzenleyerek değiştirdiğimiz dns'lerin kalıcı olması için ikinci bir resolv.conf dosyası oluşturacağız. Tabi bunun adı resolv.conf.head olacak. Bunun içine sadece nameserver'leri yazmak yeterli. Adım adım sayarsak, root olduktan sonra:

nano /etc/resolv.conf.head boş bir dosya açılacak içine,

nameserver 193.140.100.210
nameserver 193.140.100.215
(Bunlar, emin olmamakla beraber, Tübitak'ın dnsleri)

Yine ctrl+x ile kapatıyoruz. Soruya e deyip enterlıyoruz. Bu kadar... Artık dns değiştirmekle uğraşmaya gerek yok.

Arch Wiki'de görmüştüm

Yorumlar

  1. Comodo DNS adreslerini tavsiye ederim.

    156.154.70.22
    156.154.71.22

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.