Ana içeriğe atla

Mercimek çorbası seven çocuk

Bugünlerde ortalıklarda bir gazete dolaşıyor. Asmin diye Diyarbakır - Bismil Toki İlköğretim okulunun öğrencilerinin yaptığı bir gazete. Gazete gayet iyi yapılmış, biraz fazla renkli ama çocuk yaşta bu kadar renk gayet normal. Hangimiz eskiden renkli yapmadık ki yapacağımız şeyleri.

Asıl meseleme gelince: Bu gazetede bir köşe yazısı ilgimi çekti. Celal Eroğlu adlı öğretmen bir yazı yazmış. Yazısında pazarda çalışan bir öğrencisiyle yaptığı röportajına da yer vermiş. İşte o röportaj ilgimi çekti paylaşmak istedim. Sizi Celal Eroğlu hocamla başbaşa bırakayım en iyisi:
... Onları yollarda mendil satarken, ayakkabı boyareken görürüz. Bazen tamirci dükkanlarında çırak olarak bazen de yollarda yük taşımacılığı yaparken görürüz Türkiye'nin çalışan çocuklarını. ...

... Her öğretmenin en büyük özlemidir başarılı öğrenciler. Her sınavda sınıfından çıkmasını ister okul, ilçe, il hatta bölge birincilerinin. Birinci olanlar hep gözdedir, takdir edilir, ödüllendirilir. Ya diğerleri... Pazarda, pazar alışverişini yapanların eşyalarını taşıyanlar... Pazar bittikten sonra döküntülerden evlerine yemeklik bir şeyler arayanlar... Ayakkabı boyayanlar, selpak satanlar, tamircide çalışanlar vb... Aslında gerçek birinciler bu göz ardı edilen hayata hep geride başlayanlardır. Okul gazetemeizin bu sayısında da göz ardı edilen bu çocuklardan, öğrencilerimizden birine kulak verelim istedim Biraz da onu dinleyelim, onunla sohbet edelim. Biz onun, o da kendisi gibi olanların dili olsun.

Okulumuz 5-C sınıfı öğrencilerinden biri, pazarda el arabası ile eşya taşıyıp evine 3-5 kuruş para götürme derdinde. Şimdi biz soralım o anlatsın kendini:


Köyden neden göç ettiniz?
Anneannemler Bismil'de olduğu için gelmişiz.

Kaç kardeşsiniz?
4 erkek, 1 kız beş kardeşiz. En büyükleri benim.

Büyüyünce ne olmak istiyorsun?
Bir işte çalışmak istiyorum, meslek anlamında polis olmak istiyorum.

En çok sevdiğin ders hangisi?
Türkçe dersini seviyorum çünkü kitap okumayı seviyorum. Bu derste çoğunlukla okuyoruz.

En sevdiğin meyve?
Elma.

En sevdiğin yemek?
Mercimek çorbası

Hangi takımı tutuyorsun?
Galatasaray

Galatasaray'ın en sevdiğin futbolcusu kim?
Lincoln. Aslında trafik kazasında kaybettiğim dayım Lincoln'ü çok severdi. Dayım öleli 55 gün oldu. Henüz 18 yaşındaydı. Ben aslında daha çok Arda hayranıyım.

Oturduğunuz ev size mi ait?
Evet

Kendine ait çalışma odan var mı?
Hayır yok.

Haftada kaç gün pazara gidiyorsun?
Cuma günleri hariç hergün. Cuma günleri kurulan pazar bize uzak olduğu için annem gitmeme izin vermiyor.

Hangi saatler arasında çalışıyorsun?
Hafta işi 15:00 ile 17:00 arası, hafta sonları 8:00 ile 18:30-19:00 arası çalışıyorum pazarda.

Bu iş seni yoruyor mu?
Hayır

Günde kaç lira kazanıyorsun?
Hafta içi 3-4 lira, hafta sonları 6-7 lira.

Kazandığın parayı ne yapıyorsun?
Anneme veriyorum.

Eve geldikten sonra ne yapıyorsun?
Yemek yiyorum. Bir saat ders çalıştıktan sonra yatıyorum.

TV izliyor musun?
Annem ders çalışmamız için tv izlememize pek izin vermez. Cuma günleri bazen açıyoruz.

En sevdiğin oyuncu kim?
Cuma günleri Adanalı dizisini izlerim. Bu nedenle Maraz Ali diyebilirim.

Çalışman derslerini nasıl etkiliyor?
Derslerime gerektiği kadar zaman ayıramıyorum.

Kendin için ne gibi beklentilerin var?
Bir işe sahip olmak istiyorum. Lokanta gibi...

Ailen için ne gibi beklentilerin var?
Annemin bizi geçindirebileceği parası olsun. Bismil'de anne ve babaların çalışabileceği iş yerleri olsun. İnsanlar çalışmak için çocuklarını bırakıp başka yerlere gitmesinler.

Öğretmenlerinden ne gibi beklentilerin var?
Derslerimiz boş kalmasın, bize iyi bir eğitim versinler.

Bismil'de yaşamayı seviyor musun?
Evet seviyorum.

Arkadaşlarınla oyun oynuyor musun? Hangi oyunları oynuyorsunuz?
Pek oyun oynamam. Eve geldiğimde salonda küçük topumuzla biraz oynarız, kardeşlerimle beraber.

Yorumlar

  1. İçim cızz etti. Bu çocuklardan öyle çok ki o coğrafyada. Çocuk demek biraz yanlış aslında. Küçük ama çocuk değil. Yaşamadan büyümüş. Sorumlulukları fazla. Oyun oynayacak zamanı bile yok. Röportajda bilhassa dikkatimi çeken nokta birden fazla kez "bir işe girip çalışmak istiyorum" demesi olmuş...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.