Ana içeriğe atla

Ne Vikipediymiş Arkadaş!

Bir Özgür Yazılım seveni olarak böyle bir yazı yazmak istemezdim ama sorun değil; nasıl olsa kimse okumayacaktır. :)

Daha önce Özgür Ansiklopedi Vikipedi'ye madde eklememiş biri olarak bir ilke imza atmaya hazırlanıyordum. Bir müellifi Vikipedi'ye ekleyecektim. Böylece her tarafta kitapları satılan bir şahıs hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, benim vesilemle bu bilgiye ulaşacaklardı. Tabi hesap etmediğim bir şey vardı:

Vikipedi Özgür bir ansiklopediydi ama sahipsiz değildi. Ona madde eklemek öyle düşündüğüm gibi bir forumda bir konu açmak değildi. Bilakis önce sınava girmeniz, okulu kazanırsanız, eğitiminizi tamamladıktan sonra deneme tahtasında kendinizi sınayabilirdiniz.

Ben bu cahilliğimle kalkıp maddeyi eklemeye kalktım. Önce birkaç büyük boy kitap sayfasından oluşan maddemin birinci sayfasını yazdıktan sonra yorulduğuma kanaat getirip, devamını yarınlara erteleyerek sayfayı kaydettim. Tabi altına da tamamlanacak diye yazmıştım.

Sonraki gün açtığımda sayfa yoktu. Silinmişti. Gerekçe olarak da "kayda değer olmayan şahıs vs." denmişti. Öfkelendim ama haklı olabilirlerdi. Sonuçta koskocaman ansiklopedi benim taslak ekleme defterim değildi. Olmazsa ben de başka bir yere yazar, tamamlanınca da Vikipedi'ye eklerim diye düşündüm. Başka bir yerde tamamladım ve alıp ekledim.

İşte benim acımasız eleştirilerim burada başladı. Çünkü açtığım madde tekrar silinmişti. Bu seferki gerekçeleri "ansiklopedi gibi yazılmamış, bilmem vikipedinin araçları kullanılmamış" gibi şeylerdi. Benden istedikleri diğer maddeler gibi yazmamdı.

Uğraşmam gerekiyordu ve gerçeğini söylemek gerekirse ben bunu yapmadım. Üşendim. "Vikipediniz sizin olsun" diyerek bir bloga ekledim. Google'dan arayan yine bulacak ben neden bu kadar  zahmet çekeceğim ki deyip işin en başında yenilgiyi kabul ettim.

Olsun, ne olacak ki? Varsın bu kulvarda da ben şampiyon olmamayım.

Yorumlar

  1. "...nasıl olsa kimse okumayacaktır. :)"

    Ben okudum =) Ve o müellifin kim olduğunu merak ettim =)

    YanıtlaSil
  2. Ahmed Hilmi El Koği diye bir fıkıh alimi. Diyarbakır'da yaşıyordu. 1996 yılında, 54 yaşında vefat etti. Birkaç telifi var. Çocukları onun Şafii ilmihalini Türkçeye çevirdiler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.