Ana içeriğe atla

Özgürlüğü tavuktan öğrenmek

Bizim tavuklarımız var. Büyüyorlar kesiyoruz, bir iki tanesi civciv çıkarıyor bu sefer onları besliyoruz. Onlar büyüyünce onları da kesiyoruz.

Bu şekilde geçirdiğimiz bir iki dönemde bir şey dikkatimi çekti. Büyümeye başlayan tavuklardan bir iki tanesi kesinlikle, ama kesinlikle tel örgüler arkasında duramıyor. Ne yaparsak yapalım her seferinde en az biri muhakkak dışarı çıkmanın bir yolunu buluyor.

Geçen dönem bir tanesi ağaçta gecelemeye alışmıştı. Onu bağladık olmadı, tel örgünün, tavukların çıkabileceği her yerini kontrol ettik, çıkacakları bir yer bırakmadık, yine olmadı. Bu hayvan bir yolunu buldu çıktı. Ağaçta bir kuş gibi geceledi.
En sonunda da ağaçta donarak öldü. İyi ki de öldü, öyle güzel bir hayvanı yemek içime sinmezdi.

Azmine hayran kaldım. Nasıl çıkıyordu anlayamıyorum. Hayvandı, hatta tavuktu ama özgürlüğe aşıktı. O aşk onu ölüme götürdü ama aşkından vazgeçmedi.

Düşünüyorum da özgürlükten bir şey anlamamış olanlar acaba bu yazıdan ne anlarlar. Bir tavuk kadar olamadıklarını fark ederler mi acaba? Hayatları boyunca tadabilecekleri en güzel duygudan mahrum olduklarını görebilecekler mi acaba o tavuğun donarak ölümünde.

Hiç sanmıyorum, bence yine ot kalacaklar. İnsanların sadece bir örtü için bu mücadeleyi yaptıklarını sanıp "çıkarsanız ne olacak" diye koltuklarından sitem edecekler.

Linux'u sadece bir işletim sistemi sanıp "virüsümle mutluyum" naraları atacaklar.

Filistin halkına laf gönderip, "bize ne araplardan" diyecekler.

Belki bu tavuk, kıyamet günü onların yüzüne tüküremeyecek. Belki "siz benim kadar bile olamadınız" diyemeyecek ama onların o gün utanmak için tükrüğe ihtiyaçları olmayacak.

Yorumlar

  1. Tavuk olsan ne olacak özgürlüge asker olamadikdan sonra!

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.