Ana içeriğe atla

Şeytanın Çalışma Yöntemi

Taviz vermek hakkında düşününce aklıma Türk Dil Kurumunun sözlüğüne bakmak geldi. TDK'ya tavizi sorduğumda bana ödün dedi. Ödünü de daha çok savaşla bağdaştırarak "Uzlaşmaya varabilmek için hak, istek veya savlarının bir bölümünden, karşı taraf yararına vazgeçme, ödünleme" olarak gösterdi bana. Ben ödünü şeytanın çalışma yöntemi olarak tevil etmeyi düşünmüşken bu anlam benim daha çok işime yaradı.


Biz her ne kadar farkında olmasak da bir savaş durumundayız hayatımızın her anında. Cennetten atılmamıza neden olan Şeytan, dünya yüzeyinde de çok ciddi bir çalışmayla, insani duygularımızla, kıyasıya çarpışıyor. Bu çalışmasında en önemli silahlarından biri kuşkusuz ödün...

İnsana direkt olarak yaptıramadığı, hatta teklif bile edemediği şeyleri, insanın verdiği ödünlerden yararlanarak insana yaptırabiliyor. İşinde çok tecrübeli. Yüzyılların tecrübesiyle, biz acemilere saldırıyor ve hayatımızın hiçbir alanında başarılı olamamamız bize, belirlediğimiz hedeflerden ödünler verdiriyor. Gözümüze çok küçük şeyler olarak görünen, ama büyük bir bütünlüğün parçası olan şeylerden vazgeçmemizi sağlıyor, ta ki bütünlük diye bir şey kalmıyor ortada.


Örnek vermeye gerek yoktur sanırım. Nasıl olsa hepimiz bunu gözlerimizle, kendimizde ve çevremizde çok sık olarak görüyoruz. İşinde başarılıyken düşenler, kendisine dindar diye imrenilirken cehennemliklere taş çıkaracak kadar bozulanlar, çok kitap okurken bir anda televizyon başından kalkmaz olanlar, insanlara faydalı bir şeyler yapayım diye internette aranırken sosyal paylaşım sitelerinde takılıp kalanlar...

Listeyi uzatmak mümkün çünkü bu sorun hayatımızın tamamını kapsayan bir hastalık. Her ödün verişimizde kendimizden bir parçayı kaybediyoruz. Her ödünde Şeytan'ın bir emrini yerine getirmiş, Allah'tan verdiğimz ödün derecesinde uzaklaşmış oluyoruz.

Bunun çaresi de vardır elbette. Şunu unutmayalım ki eğer kendimizi boşluğa bırakırsak, kaybolup gideriz. Ama eğer kendimizi kontrol altına alırsak hep tutunacak bir ip bulur ve yükseliriz.

Yapacağımız şey, hayatımız boyunca, belirlediğimiz hedeflerimize ilerlemek olmalı. Büyük bir hedef belirlemeli, hedefimiz de kendi içinde küçük gruplara ayırmalıyız. Hep bir otokontrol ile hedefimize giderken, yürümemiz gereken çizgiden ne kadar saptığımızı belirlemeli ve yaptığımız yanlışlardan, verdiğimiz ödünlerden hemen vazgeçmeliyiz. En önemlisi de her an bizimle olan, en güçlü birinin varlığından yararlanmalı, ondan yardım istemeyi basit bir şey olarak görmemeliyiz.

Unutmayalım, bir savaştayız ve kullanabileceğimiz her şey bizim cephanemizdir. Düşmanın hilesi ne kadar da zayıf olsa, biz güçlü olamazsak sonuç bizim hüsranımızdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.





Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.



Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.



Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.