Ana içeriğe atla

Tatlı Cuma Telaşı

Cuma günlerini seviyorum. Bildiğim kadarıyla herkes seviyor.

Benim gibi insanlar bayram olduğu için seviyor; bazıları da son iş günü olduğu için... Kimileri de hem bayram hem de son iş günü olduğu için seviyorlar.

Cuma günleri güzeldir ama hızlı geçer benim için. Sabah geç kalkarsam camiye geç kalabilirim de. Kolay değil, tırnaklar kesilecek, banyo yapılacak, sakal düzeltilecek, elbiseler ütülenecek... Tüm bu işleri yapana kadar saat 12'yi geçiyor. Arada çalışma da var tabi.

Caminin havasına hiç girmemeyim. Bu konuda yeteri kadar konuşma duymuşsunuzdur. Her ne kadar bazıları insanların toplu olarak bulundukları yerleri sevmiyor olsa da, her ne kadar bazıları temizliklerini yapmadan/yapamadan camiye gelip yanındakileri kötü kokularıyla rahatsız ediyorlarsa da, yüzlerce insanın hep beraber Allah'ın huzurunda durması insana çok güzel şeyler hissettiriyor. Aslında imam hutbe okurken uyuklamak da güzel ama çaktırmayayım bunu :)

Bir de bunun çıkışı var: Benim asosyal insanlar arkadaşlarını kimi zaman haftada bir ancak görüyorlar. Camiden çıkınca tokalaşıp hal hatır soruşmak da küçümsenmeyecek, güzel bir etkinlik.

Cumadan sonra yenen topluca yemekler, yarının tatil olduğunun ara sıra hatırlanmas, bu mübarek gündeki bir zamanda yapılan duanın geri çevrilmemesi ve daha sayamadığım birçok güzellik...

Cumamız Mübarek Olsun.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.