Ana içeriğe atla

Yabancı Kelime Hastalığı

Otomobili park ederken üniversitenin bahçesindeki görevli "Stikırınız var mı?" diye soruyor. Hem de yazıldığı gibi değil, "stikır" söyleşiyiyle soruyor. Ne demek o dersek o zaman cahilliğimize sayıp "araç tanıtım kartı" diye açıklamaya yapıyor. Üç kelimeden oluşsa ve söyleyişi uzun olsa bile "araç tanıtım kartı" bize daha yakın geliyor. Şu yabancı kelime kullanma hastalığından ne zaman kurtulacağız?

Yukarıdaki paragrafı bir Dgs denemesinden aldım. Bu yönde içimi dökmem gereken şeyler olduğundan paylaşmak istedim.

Biz, konumumuz gereği iki dil biliriz. Ailede ayrı konuşuruz, okula gidince de ikinci dili öğreniriz. Bu bizim için önemli bir sorun olagelmiştir. Aile'de konuştuğumuz dili koruyacak bir kurum olmadığı için gittikçe bozulurken; okulda öğrendiğimiz dili de daima konuşmadığımız için biz bozuk öğrendik.

Bu karışıklıktan olacak ben dillere önem vermezdim. Konuşurken dört dilden kelime karıştırır ve bundan zevk duyardım. Gel zaman git zaman Arapça öğrenmem gerekti. Arapça öğretmenim o kadar iyi bir insandı ki Arapça ile beraber bana dilin önemini de öğretti. O zamandan sonra anladım ki, kuş dili bile olsa dile saygı duymak ve en onu doğru şekilde kullanmak gerek.

Şu an iki dil biliyorum. İki taneyi de öğrenmeye çalışıyorum. Buna rağmen, konuşurken veya yazarken araya başka kelime karıştırmıyorum. Mesele "Güzel" demek varken "Good" veya "Ceyyid" veye "Başe" demiyorum.

Ben demiyorum ama ne değişecek ki? Ben sıradan bir insanım. Sosyal sitelerdeki, forumlardaki, hele hele halkın gönlünde taht kuran(!) dizilerdeki kahramanlar diyorsa benim demememin ne önemi var?

Kullandığımız dile sahip çıkalım. İsteyeceğimiz şeylerden en sonuncusu, içine yabancı kelimeler karışmış özenti bir dil olsun. Dilimiz saf, düşüncelerimiz berrak olsun. Dili düzgün kullananın geleceği parlak olsun.

Yorumlar

  1. Benimle aynı şeyi düşünen insanlar çoğalıyor:
    http://ilhanbilaloglu.blogspot.com/2010/05/turkce.html

    YanıtlaSil
  2. Havalı görünmeye çalışırken daha da basitleştiklerinin farkında değiller.

    Sanatçılar falan da böyle konuşuyor, çok itici geliyor :|

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.