Ana içeriğe atla

Zenwalk Kurdum

Linux'u seviyorum, niye mi; çünkü çok güzel.


Yaklaşık iki aydır Mandriva'nın yeni sürümünün çıkmasını bekliyorum. Normal şartlarda 3 Haziranda çıkmalıydı ama bazı hataların düzeltilmesi için ertelendi. Bugün yarın çıkacak deniyor.

Önceleri Arch kullanıyordum. Gayet güzel ve hızlı bir dağıtım. Güncellemerle tüm yenilikleri anında kullanabiliyorsunuz. Ben en çok bu yönünü seviyorum Arch Linux'un. Arch'la iyi gidiyorduk ama sanırım o beni sevmedi. Dizüstü bilgisayarımla sorunları olmuş olacak ki ara sıra kapanıyordu. Sonra donmaya başladı. Sanırım kernel'in bir  aygıtımla ilgili bir rahatsızlığı vardı.

Ben de nasıl olsa Mandriva kuracağım diye Debian'ı bu arada denerim dedim. Ama maalesef onu sevemedim. Debian kararlı ve bu kadar kararlılık benim gibi genç bir insan için fazla. Debian'ı kullanamayacağımı anlayınca elimde hazır olan PclinuxOs kurdum, o da olmadı çünkü bence iyi bir dağıtım değil. Mandriva çakması diyebileceğim kadar beni rahatsız etti. Geçenlerde yeni çıkan Fedora'yı denedim bir sorun yaşadım terk ettim. Fedora'yı kaldırıp Ubuntu, onun üstüne de Kubuntu kurdum.

Yakın arkadaşım, can yoldaşım Kuleyni bir daha Arch kur dedi, ben de dediğin yaptım. Yaptım ama bu seferki anlatılacak gibi değildi. Çünkü bu sefer sadece Arch kapanmıyor, bazen OpenOffice de kapanıyordu. Sistem kapanınca açık belgedeki veriler kaybolmuyor, ama OpenOffice'in kendisi çökünce belge çok eskiye dönüyor. Bu beni rahatsız etti. Epey bir vaktimi çaldı.

Ben de bir iki saat önce aniden Zenwalk 6.4'ü indirip kurdum. Metin tabanlı basit kurulumu toplam 20 dakika bile sürmedi. Şimdi gayet iy görünüyor, tek sorunum Chromium'u nasıl kuracağımı bilmemem.

Linux'u sevmemin nedenine gelince:

Alternatif bol, o dağıtım olmadı diğeri, bu olmadı şu derseniz, muhakkak kendinize göre bir tane bulursunuz.

İkide bir yeni bir dağıtım kuruyorum ama kısayollarım, yer imlerim, temalarım, programlarımın ayarları hiç değişmiyor. Hep aynı home'u ve aynı kullanıcıyı kullandığım için bu konuda çok rahatım.

Daha çok neden var ama bu yazı için bu ikisi yeter.

Yorumlar

  1. Ben yıllarca dağıtım denedim. En sonunda ArchLinux'te duruldum. Arch niye sorun yaptı acaba forumlarda bir danışsanız sonuçta temelde aynı programları kullanıyor tüm Linux dağıtımları.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.