Ana içeriğe atla

Adaletin bu mu Dünya?

İki aile düşünün. Hem komşular hem de akrabalar. Her iki ailenin de küçük, yaşıt çocukları var. Bir aile zengin; diğeri fakir. Evlerinin bulunduğu sokağın köşesinde bir bakkal var. Bakkal çocukların ilgisini çekecek cinsten bol miktarda malzeme bulunduruyor.

Nereye vardıracağımı tahmin ettiğinizi düşünüyorum. Evet aynen tahmin ettiğiniz gibi, zengin olan aile, günde birkaç kez çocuklarına para verip bakkala gönderir. Fakir olan ailenin devamlı olarak çocuklarına verecekleri paraları yoktur. Buna rağmen çocuklarının, komşularının çocuklarıyla bakkala gitmesine engel olamamaktadırlar. Çocuklar hep beraberdir ve arada para olan zamanlar dışında arkadaştırlar. Araya para girdi mi zengin ailenin çocukları, diğer ailenin çocuklarını görmezden gelirler. Onların iştahla bakan gözlerine aldırış etmeden bakkaldan aldıkları o lezzetli şeyleri hapur hupur yutarlar ve bu durum çocuklar büyüyene kadar devam eder.

Olaya çocukların gözünden bakarsak düşündüğümüzden daha berbat bir şey karşılıyor bizi. Hem bakkaldan istediklerini alabilecek kadar para sahibi olan ailelerin çocukları hem de onlara bakarken ağızlarından salya akmasına rağmen bir şey elde edemeyen çocuklar.

Zengin çocuklar işi zordur. Merhamet ve paylaşma duygusundan yoksun büyürler. Bu iki duygunun eksikliği hayatlarının sonuna onları rahatsız edecektir.

Fakir çocuklar ise öz güvenden yoksun ve ezik olarak büyürler. Yetişkin biri olduklarında bu onların yakasını bırakmaz.

Umarım bu çocuklar büyüdüklerinde kendi durumlarını unutup çocuklarını ona göre yetiştirirler.

Yorumlar

 1. Ah yusuf kardeşim ah..Nerden bulursun böyle iç yakan şeyleri bilmemki. Allah yardımcıları olsun. Muhtaç olmak çok zor olsa gerek.Allah kimseyi insafsızlara muhtaç etmesin.Tok ne anlar açın halinden.
  Oğlum orta okula giderken öğlen yemeklerini evden götürüyordu, salamlı bir sandviç götürdüğü bir gün sınıf arkadaşının boş ekmek yediğini fark etmiş,kendi sanviçine dokunmamış,arkadaşının ekmeği yemesini bekleyip, ben tokum bunu yemek istemiyorum sen yemek ister misin? diyerek ona vermiş, bana gözleri dolu dolu anlatmıştı, bu beni çok duygulandırmıştı, ve bir daha okula yemek için birşey götürmedi.
  Hayırlı günler.

  YanıtlaSil
 2. O yaşta bunu düşünebilmişse ne mutlu ona ve anne babasına. İnşallah salih bir evlat olur.

  Gördüklerimi yazıyorum, ne yazık ki bazı insanlar çok anlayışsız.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.