Ana içeriğe atla

Beni Kutlamalısın; Sigarayı Bıraktım

Ben de hemen hemen her genç gibi zamanında sigaraya merak salmıştım. Bayram mayram derken iş yavaş yavaş ciddiye biniyordu. Artık ben de benden büyük üç ağabeyim gibi sigara içecektim galiba. Öyle karar vermemiş olsam da gidişatım onu gösteriyordu.

Önceleri oradan buradan araklarken artık cebime bir de paket atmıştım. İçenler bilir; her şartta içersin. Büfelerden açık alırsın, arkadaşlarından otlanırsın vs. Yalnız paket başkadır. Cebinde paket taşıdın mı, hele çocukluktan gençliğe geçiş yaşıyorsan bu çok önemli bir ayrıntıdır hayatında. Artık kendini büyük görüyorsundur. Cebinden paketini çıkarıp içinden bir sigara çekebilmek için sol elinin işaret parmağına vurduğunda cesur, kimseye ihtiyacı olmayan bir delikanlısındır.

Ben de bu duygularla sigaraya epeyce ısınmıştım. Bayram geçmişti ama cebimde hep paketim duruyordu. İçtiğim sigara ucuz Amerikan sigaralarındandı ama olsun, nasıl olsa anlamıyordum. Benim için duman çıkarması yeterliydi.

Cebimde paketle bir ay kadar bir zaman geçirmiştim. Artık iflah olmaz bir tiryaki olma yolunda emin adımlarla yürüyordum. Üstelik sigara elime çok yakışıyordu. Ben onun için o da benim için yaratılmıştı sanki.

Sigaram bitmişti. Ya param yoktu ya da çıkıp alamıyordum tam hatırlamıyorum. Bir yerlerden sigara bulmam lazımdı. Bu meretin bağımlılık sorunu vardı. Evde aradım ve bayramdan kalma açık bir paket 2001 buldum. Hemen bir tane çektim paketten, yaktım. Gerisini hatırlamıyorum desem pek abartmış olmam.

Bizim ev nemlidir. Bu sigara paketi duvara asılı bir ceketin cebinde bir ay kadar açık olarak kalmıştı. Öyle nemlenmişti ki sanıyorum içindeki tütün küflenmişti. Sadece bir yudum başımın dönmesine, midemin bulanmasına yetmişti. Hemen attım, hem paketi hem de elimdekini.

Bu kötü sigara bende sigaraya karşı bir tiksinti oluşturdu. Artık bakmasına bile tahammül edemiyordum. Çok şükür o günden sonra da hiç içmedim. Aradan birkaç ay geçince artık tiksinmiyordum ama yine de içmek istemedim. Bir iki kez içmeyi denedim ama her seferinde sigarayı yarılamadan attım.

Aradan yıllar geçti. Ağzıma sigara sürmedim. Artık sigara içmek bana mantıksız geliyor. Karşıma o iğrenç, nemli sigarayı çıkaran rabbime şükürler olsun.

Yorumlar

 1. http://www.komikim.com/komikyazioku.asp?fldAuto=1223

  bi de buna bak :)))

  YanıtlaSil
 2. Çok komik bir yazı ve bence çok gerçekçi. Ben bugüne çok az bırakan tiryaki gördüm. Bir iki yıl boyunca içmeyip yine başlayanları da tanıyorum.

  YanıtlaSil
 3. Sigarayı bırakmanıza sevindim. Zira haramdır. Pek çok insan sigaranın haram olduğunu söylemekten çekiniyor ama bir çok alim buna karar vermişler, kıyas yoluyla.

  YanıtlaSil
 4. Cenab-ı Hak sizi kurtardığı gibi tüm içen Müslümanları kurtarsın şu iğrenç kokulu şeyden. Malum, hükümünü de bilmeyen kalmadı artık.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.