Ana içeriğe atla

En iyi dağıtım

Linux Journal Ödülleri ile ilgili olarak Özgürlük İçin forumlarına uğradım. Amacım, en iyi dağıtım olarak görmedikleri halde Pardus'u seçen, hatta bunun için birden fazla oy kullananları uyarmaktı.

Orada mesajlaşırken inanmakta zorlandığım şeyler gördüm. Pardus'un en iyi olduğuna inananlardan, Pardus'ta Kde, Xfce, Gnome ve E17'nin çok iyi çalıştığını söyleyenlere kadar. Hatta şöyle bir şey dahi okudum Özgürlük İçin forumlarında: "Bence en iyi olabilecek iki dağıtım vardır, Pardus ve Arch"


Ne diyeyim...?
Başımı duvarlara mı vurayım?

Bu yazıyı okuyunca ne diyeceğimi bilemedim. Tamam yazan kişi bence demiş ama göz var nizam var. Pardus'la Arch arasında nasıl bir benzerlik var da bir tek ikisi var?

Hadi Arch'ı geçtim. Ne de olsa çok hızlı, tüm masaüstleri güzel çalışıyor. Yirmi binden fazla paketle depolar tıklım tıklım. Sistem güncelliğiyle bir numara.

Peki ya Pardus? Pardus nasıl en iyi olabiliyor? Güncel mi? Hızlı mı? Paket sayısı en az olan dağıtımlardan değil mi? Tek masaüstü arayüzünü destekleyen nadide dağıtımlardan değil mi?

Amacım kesinlikle Pardus'u kötülemek değil. Zaten lafım Pardus'a değil. Pardus'a iyilik  yaptığını sanıp aslında Pardus'un insanları arasında kötülükle anılmasına neden olan bazı kullanıcıları kastediyorum. İşte öylelerine şunu demek istiyorum.

Lafla peynir gemisi yürümez. Neysen o'sundur. Ben en iyiyim diyerek en iyi olamazsın; en iyinin yapması gerekenleri yaparak en iyi olabilirsin.

Yorumlar

 1. Forumdaki tartışmayı takip etmiştim. Sizi anlıyorum.

  Bu en iyi dağıtım veya kim kimi döver gibi tartışmalara genelde hiç girmem, çünkü *en iyi* tamamen göreceli bir değerlendirme, herkesin kriterleri farklı, bu nedenle birisi için iyi diğeri için kötü olabiliyor. Olaya böyle bakarsanız siz de bu gibi tartışmaları kendi haline bırakmayı tercih edersiniz belki.

  Pek çok kullanıcı için facebook açıp müzik dinleyip ve film seyredebilmek iyi bir dağıtım değerlendirmesi için yeterli bir kriterdir. Xfce'nin KDE'nin uçup kaçması, LXDE'ye ince ayar çekilmesi, binlerce milyonlarca paket olması Firefox'un 3.6.7 yerine 3.6.6 olması hiçbir şeyi değiştirmez.

  Bazıları da sizin gibi daha teknik kriterler koyar ve ona göre en iyi değerlendirmesi yapar.

  Mesela benim kriterlerime göre en iyi dağıtım Slackware ve Arch. Ama kullanabiliyor muyum, maalesef ilgilenecek zaman bulamıyorum.

  Bir başka örnek vereyim, hiç İngilizce bilmeyen bir arkadaşım için en iyi dağıtım Pardus, neden böyle diye sorduğumda sorunumu hata takip sisteminde doğrudan geliştiricisine iletip tartışabiliyorum bu benim için harika bir şey demişti. :)

  YanıtlaSil
 2. Son örneğiniz çok hoşuma gitti. Sanırım ben ve benim gibi daha birçok kişi olaya kendi bakış açısıyla bakıp öyle değerlendiriyor. Tabi bu da kötü tartışmalara neden oluyor. Ayrıca yazdığınız her satıra katılıyorum.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.





Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.



Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.



Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.