Ana içeriğe atla

Kadın - Erkek eşit mi?

Geçenlerde sınav için yine bir şehir içi halk otobüsüne bindim. Yaşadığım yer küçük olduğu için ancak böyle senede bir iki kez şehre inince biniyoruz toplu taşıma araçlarına.

Sınavın bitişiyle birlikte bindiğimiz için hem otobüsün içi hem de caddeler çok kalabalıktı. Ben bindiğimde boş olduğu için oturmuştum ama benden sonra gelenlerin böyle bir şansı olmamıştı. Otobüs biraz dolunca bir iki bayan da bindi. İçimden bir ses kalkıp birine yer vermem gerektiğini söylüyordu. Bu sesten daha güçlü bir duygu da kalkmama izin vermiyordu.

Ben bu ikilemi yaşarken otobüs tıklım tıklım dolmuştu. Kısa olan yolumuz trafiğin çok yavaş akmasıyla birkaç katına çıkmıştı. Oturduğum cam kenarı güneş olan tarafa bakıyordu. Yukarıdan güneş, içeriden yaşadığım ikilem beni yakarken en çok korktuğum şeylerden biri başıma geldi.

Fakültenin bahçesine çıkmak üzereyken otobüse bir bayan ve bir adam bindi. Bayan öğretmendi. Tam gelip önümde durdu ve tutabileceği doğru düzgün bir kulp bile yoktu. İşte şimdi işim bitmişti. Terliyordum ama hala yerimden kalkmamıştım. Sebebini ben de anlamıyordum ama kalkmamıştım işte. Nihayet ben yerimden kalkmadan yolculuğum bitti.

Yolculuktan sonra bir arkadaşımla buluştum. Etkilenmiş olduğum için durumu ona açtım. Kendisi uzunca bir süre İstanbul'da yaşamıştı. İstanbul'da yaşamış biri Diyarbakır gibi bir yerde çok rahat olurdu ki o da aynen öyle rahattı.

Bana yaptığım şeyin yanlış olmadığını söyledi. Söylediğine göre artık kadın erkek farkı yokmuş.Sadece yaşlı ve hastalara ayrı muamele yapılıyormuş. Kimse birine sırf kadın olduğu için yer vermiyormuş.   Zaten kadınlar da bu durumdan şikayetçi değillermiş. İnsanlar artık kadın ve erkeğin eşit olduğuna inanıyorlarmış.  


Her ne kadar eşitlik konusu hoşuma gitmemiş olsa da bu sözler beni rahatlatmıştı. Zaten kimsenin otobüste bana yiyecekmiş gibi bakmamış olması da arkadaşımın sözlerine destekti.

Her ne olursa olsun kendime bu yolculuktan iki ders çıkardım: Bundan sonra otobüsler boş dahi olsa oturmayacağım ve eğer tüm dünya bunu söylese de asla kadınlarla erkeklerin eşit olduğuna inanmayacağım. 

Yorumlar

  1. :))Elbette otobüste oturmalısın sevgili Yusuf kendini böyle cezalandırmamalısın fakatt, ben Ankara nın merkezinde yaşıyorum, 35 yaşında bir bayan olmama rağmen ki 80 yaşındaki amcalar bile bana yer veriyorlar bizim onlara vermemiz gerekirken:(kaldı ki asla katılmıyorumm kadın ve erkek eşit değildir...ERKEK HERZAMAN ÜSTÜNDÜR BEN BUNU BİLİR BUNU SÖYLERİM.. ve üstün olmalıdır zira bizleri kim korur gözetir hımm yanlışmıdır...Sevgiler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …