Ana içeriğe atla

Limondan Mandriva aldım

Akşam üzeri limon almak için manava gittim. Biraz limon ve erik aldıktan sonra manavdan ayrılmak üzere bisikletime binmiştim ki on üç on dört yaşlarında bir genç bana yaklaştı. Heyecanla "Sende oyun var mı?" diye sordu. Ben onu algılamaya çalışırken sözünü tamamlayarak tekrarladı: "Sende bilgisayar oyunlar var mı?" Ben gayet sakin "hayır" dedim, "ben oyunlarla iştigal etmem." Tatmin olmamış olacak ki niye dedi ben de sevmediğimi hem Windows kullanmadığımı söyledim. İşte o an çok farklı bir şey oldu, arkamdan:

"Ya ne kullanıyorsun, Mandriva mı?" demez mi?

Şok olmuştum. Ne diyeceğimi bilemedim. "E.. e.. evet şu an Mandriva kullanıyorum" deyip oradan uzaklaştım.

Ne var bunda demeyin. Daha önce kime Windows kullanmıyorum dediysem ne dediğim anlamadı. Çoğunluk zaten işletim sisteminin ne olduğunu bilmiyor. Ben Windows kullanmıyorum deyince kimisi bön bön bakıp "hııı" diyor. Daha cesur olanlar da "peki ne yapıyorsun, nasıl yapıyorsun" diye soruyorlar.

Anlayacağınız ben bugüne kadar kendi çevremde benim anlattıklarım dışında Linux'un ne olduğunu bilen tek kişi bile görmedim. Hele hele Ubuntu veya Mandriva deyince herkesin güldüğü bir çevrede bu benim için fazlasıyla ilginç bir olaydı.

Yorumlar

  1. niye uzaklaştın sohbet etseydin en azından linux ile nasıl tanıştığını öğrenirdin

    YanıtlaSil
  2. 4 yıla yakındır linux kullanıyorum daha herhangi bir yerde rastgele bir linux çu ile tanışmak nasip olmadı :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.