Ana içeriğe atla

Padişahın Malının Yarısı

Padişah'ın biri öleceğini anlayınca çağırmış etrafındakiler ve şöyle buyurmuş. "Ben öldüğümde kim ilk gece mezarımda benimle kalırsa ona malımın yarısını verin."

Aradan zaman geçmiş ve Padişah ölmüş. Vezirler sormuşlar ama kimse Padişah'ın mezarında bir gece geçirmeye cesaret edememiş. Tellal çıkarmışlar yine sonuç yok. Ölen Padişah, mükafat çok ama bir gece mezarda, hem de bir ölüyle yatmak söz konusu olunca iş değişiyor.

En son odunculuk yapan biri teklifi kabul etmiş. Korkusuz biriymiş. "Zaten dünyada kaybedeceğim bir şey yok. Odun toplamak için bir orağım bir de ipim var." diyerek Padişah'la mezara girme işini o üstlenmiş.

Padişahla oduncuyu mezara koyup üstlerini toprakla örtmüşler. Herkes evine çekilip merakla sabahı beklemeye başlamış.

Sabah ahali ne oldu oduncuya merakıyla mezarlıkta toplanmış. Mezarı açmışlar. Bakmışlar ki Oduncu sapasağlam. Oduncuyu kutlamak istemişler. Eee ne de olsa padişahın malının yarısını kazandı. O artık şehrin en zengini.

Oduncu kimsenin konuşmasına fırsat vermeden evine koşmuş. Orağıyla ipini getirip vezirlere vermiş. "Ben mal falan istemiyorum, dünyadaki tüm varlığım bu orakla bu ip, alın bunlar da sizin olsun."

Herkes şaşkınlık içinde oduncunun tavırlarına bir anlam yüklemeye çalışıyormuş. Oduncu bakmış ki kimse anlamıyor başından geçenleri anlatmaya başlamı:

Siz mezarı kapattıktan sonra sorgu melekleri geldi. Padişahı kastederek "bunun sorgusu bitmez. En iyisi biz bundan başlayalım" dediler. Beni sorgulamaya başladılar. "Neyin var neyin yok" deyince ben de gayet rahat "bir orağım bir de ipim var" dedim. Ondan sonra başladılar sormaya; "ipinle ne yapıyorsun, taşıdığın odunları ne yapıyorsun, kazandığın paraları nerede harcıyorsun" gibi sorular sormaya başladılar.

Siz mezarı açtığınızda daha benim sorgum bitmemişti. Eğer bir orakla bir ipin sorgusu böyleyse padişahın malının yarısının hesabını ben nasıl veririm? 

Yorumlar

  1. Çocukken dinlemiştim bu hikayeyi. Allah hesabını veremeyeceğimiz mal vermesin. Şaşırtmayacak, Kendi yolunda tasarruf edeceğimiz hayırlı helal kazançlar versin hepimize.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.