Ana içeriğe atla

Sansürsüz İnternet Yürüyüşüne Katılıyoruz

Merhaba,

Linux Kullanıcıları Derneği olarak, teknik olarak  erişim engelleme adıyla anılan İnternet sansürüne karşı sivil çalışmalarda ilk günden beri var olmaya çalışıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde http://sansurekarsiyuruyus.com/ adresinin açılmasıyla birlikte, sokağa inerek, demokratik haklarımızı kullanarak sesimizi yükseltmek, çoğaltmak üzerine tartışmalar döndü. Bir çok farklı mecradan takip edebildiğinizi tahmin ediyoruz.


Yarın (17 Temmuz) saat 17.00'de İstanbul'da Taksim Meydanından, Galatasaray Meydanına kadar yapılacak olan bu yürüyüşle, Türkiye'de ilk kez konusu internet özgürlükler olan bir sokak gösterisi yapılmış olacak. 


1 Mayıs'ta özgür bir gelecek için özgür yazılım demiştik, onun için de özgür bir internetin gerektiği tek başına özgür yazılımların tarihçesinden de anlaşılabiliyor. Düşünce özgürlüğü de cabası. Bu nedenlerle, LKD'nin tüm üye ve destekçilerini, internetin özgür olması gerektiğine inanan tüm vatandaşları birlikte yürümeye çağırıyoruz. Yürüyüşe fiilen gelemeyenler twitter üzerinden sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mesaj atarak eyleme ortak olabilecekler.

+ Taksim meydanında 17.00’da buluşuyoruz.

+ 17.30’da internet kablosunu keserek yürüyüşe başlıyoruz.

+ Sansürsüz interneti savunan sloganlar atıyoruz.

+ Yürüyüş boyunca, yıllar önce TRT sansürlerini eleştiren Devekuşu Kabare’nin söylediği, minik kelebek parçası sansürsüz şekliyle söylenecek: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/8264/devekusu-kabare---yasaklar---minik-kelebek

+ 17 temmuz günü herkes 17.00 – 19.00 arası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e twitter üzerinden “Biz Taksim’deyiz. Siz neredesiniz?” twit’leri gönderecek. (@cbabdullahgul)

+ Galatasaray meydanında basın açıklaması okunacak.


E-posta olarak geldi, aynen kopyaladım

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.