Ana içeriğe atla

Açım, Susuzum, Uykusuzum

Merhaba Günlük,

Nereden çıktı bu merhaba günlük lafı? Bilmem... Belki de özentidir. Ama şunu biliyorum ki şu anda sağlıklı düşünmek için hiç uygun bir durumda olmamama rağmen özenmeyi sevmem. Etkilenir miyim, belki ama taklit etmemeye çalışırım. Tamam yazar değilim, iyi yazmıyorum, kendime göre bir tarzım da yok ama yine de kimselere benzeme gibi bir çabam da yok. Haa belki Halide Edip biraz etkilemiştir ama onun gibi yazamayacağıma göre de sorun yok demektir.

Günlüğe söylemek istediklerim bunlar değil elbette. Malum bugün Ramazan'ın ilk günü. 2010 yılının ilk oruçlu olduğum günü. İşte bu nedenle çok zor geliyor bana. Açım, susadım, halsizim, biraz başım ağrıyor.

Masamın üstü ve etrafı darma dağın ama toplamak istemiyorum. Kitap okuyamıyorum. Uzanınca uyuyorum ama ne kadar uyusam da uykusuzluğumu almıyor bu yalancı uyku. Ağzım kurumuş, dudaklarım çatlamış.

Tüm bu zorluklara rağmen huzurluyum. Bunun üç nedeni var: Birincisi bunu yapmaya, yani oruç tutmaya mecburum. Allah'ın üzerime farz kıldığı bir ibadet ve yapmamayı aklımın ucundan bile geçiremeyceğim kadar önemli.

İkincisi: Zaman hızla akıp gidiyor. Her geçen an iftara ve iftar sevincine beni yaklaştırıyor. Bu nedenle içimde tarifsiz bir sevinç saniyelerle beraber büyüyor.

Üçüncüsü: Vücudum dinleniyor. Her ne kadar bu yaz günlerinde susuz kalmaması gerekse de benim onu ihtiyacı olmadığı halde tıka basa yiyeceklerle dolduramadığımı görmesi, vücudumu mutlu ediyor.

İnşallah rabbim bu güzel ayı bize kolaylıkla, huzurla ve günahlarımızdan arınarak geçirtir.

Hayırlı Ramazanlar Günük

Yorumlar

 1. Acım,susuzum ve uykusuzum,:) çok komik, ve bir okadarda güzel yazını okuyunca yazmadan geçemedim.Kardeşim,Allah'a emanet olun.

  "Yâ Erhame'r-Rahimin!Celcelûtiye'deki İsm-i Âzam hürmetine,bu kardeşimin hayırlı olan dualarını kabul et,Amin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Siz de Allah'a emanet olun. :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.