Lokman Hekimin Bağırsak Ameliyatı

Derler ki Lokman Hekim'e bağırsaklarından şikayetçi bir adam gelir. Lokman, onu ameliyat etmeye karar verir. Bağırsaklarında bir kısım kurumuştur ve onun kesilmesi gerekmektedir.

Lokman adamın karnını açar, bağırsakları çıkarır, kuru kısmı keser, bağırsakları birbirine diker. Ameliyat böylece bitmiştir ama geriye işin en zor kısmı, bağırsakları düzgün bir şekilde yerine yerleştirme kalmıştır. Lokman eline ince bir sopa alır ve adamın bağırsaklarına vurmaya başlar. Aynı zamanda bağırsakların yerine yerleşmesi için her vuruşta "hadi oğlum, hadi yavrum, hadi canım" gibi sözler tekrarlamaktadır. Bu şekilde bağırsakları yerine yerleştirir.

Lokman'ın yanında çalışan, amacı Lokman'ın bildiklerini öğrenerek kendi iş yerini açmak olan çırak, bu ameliyattan sonra Lokman Hekim'in yanına gelir. "Efendim, zaten ben her şeyi öğrenmiştim, bir bilmediğim buydu bunu da şimdi öğrendim. Müsaadeniz olursa artık kendi hastanemi açmak istiyorum." Der. Lokman, "Sen daha öğrenemedin" der ama çırak ısrar eder. Lokman bakar ki kararlı "peki, sen bilirsin" diyerek çırağının gitmesine izin verir.

Çırak gidip kendi hastanesini açar. Aradan biraz zaman geçer. Bir gün bağırsaklarında şikayet eden biri gelir. Çırak onu ameliyata alır. Aynen Lokman Hekim'in yaptığı gibi kuru kısmı keser, başları birbirine diker. Bağırsakları yerine yerleştirmeye gelince alır eline Lokman'ınkine benzer bir sopa ve vurmaya başlar. Her vuruşta "hadi canım, hadi oğlum, hadi yavrum" gibi sözler tekrar eder. Eder etmesine ama o vurdukça bağırsaklar daha bir dağılır. Denedikçe işlerin kötüye gittiğini görür. Çareyi ustasına koşmakta bulur. Hekimi Lokman'a durumu anlatır.

Hekim Lokman gelir. Sopasını alır ve vurmaya başlar. Her darbede de şu sözleri tekrar etmektedir: "Hadi hayvan, hadi eşek oğlu eşek, hadi it oğlu it..."

Yorumlar

  1. Hekim-i Lokman Kuranda da gecer, Kendisi bir Kürd olmakla birlikde nami diger "Gilgamis"dir

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)