Ana içeriğe atla

Mandriva Türkiye

Daha Linux forumlarından habersizken irc kanallarına takılıyordum. Malum, yardım almadan Linux kullanmak çok zor. Wiki'lere, başka dökümanlara bakarak da öğrenilip kullanılabilir ama wikiye bakma seviyesine gelmek için de belli bir yardım almak lazım.

İşte böyle yine irc'te takılırken birileri Mandriva'dan bahsetti. Merak ettiğimi belli edince bana forumun adresini gösterdiler. Gittim baktım kimsecikler görünmüyordu. Sanırım Mandriva Türkiye Forumları yeniydi o zamanlar. Şimdi kim olduğunu hatırlamadığım yöneticilerden birine bir özel mesaj attım. Kendisine Mandriva hakkında bir iki soru sordum. Türkçe mi, ve kurulumu kolay mı?

Sağ olsun, forum dururken neden özel mesaj atıyorsun demedi bana. Gayet güzel bir şekilde açıkladı. Ben de kurdum tabi Mandriva'yı. İtiraf etmeliyim ki beni en çok etkileyen dağıtım oldu. İlk kurduğumda hemen şu soruyu sordum, nasıl olmuş da böyle bir dağıtım bu kadar arka planda kalmış? Mandriva'yı burada anlatmayacağım, isteyen gidip sitesine bakabilir.

Bu yazıyı yazma sebebime gelirsek: Geçenlerde ev dizinimin tamamını sildim. Durum bu olunca tüm yer imlerim ve sık kullandığım sayfalar silindi. Sürekli girdiğim sitelere yeniden girmeye başladım. Ramazanın yorgunluğunda ve bugünlerdeki yoğunluğumdan olacak Mandriva Türkiye Forumlarını unutmuşum. Aslında her seferinde bir şeylerin eksik olduğunu hissediyordum ama bir türlü hatırlayamadım.

Dün bana Mint Forunlarından mesaj geldi. Mint Forumlarına girip profilimi düzenledim. Kişisel mesaj yerine "Okumak Anlamaktır" yazınca beynimde şimşeğe benzeyen hafif bir elektriklenme oldu. O anda anladım ki benim sürekli girdiğim bir forumum var.

Yaklaşık iki yıllık Linux kullanımım süresince sadece iki üç ay Mandriva kullanmış olmama rağmen Mandriva Forumunu hiç terk etmedim. Bunun sebebi elbette ki forumdaki şahsiyetlerin harikalığı. Yöneticiler ve kullanıcılar o kadar cana yakınlar ki kopamıyorum. İnşallah bu güzellikleri ve çalışkanlıklarıyla hep var olurlar.

Yorumlar

 1. Ben Ubuntu forumlarındaki sıcaklığı ve yardımseverliği çok beğeniyorum. Demek böyle bir şey Mandriva forumlarında da var, Linux için çok sevindirici bir haber daha!

  YanıtlaSil
 2. Evet. Zaten Gnu/Linux'un kendisi yardım severlik üzerine kurulu. Tabi Mandriva Türkiye biraz daha farklı.

  YanıtlaSil
 3. vaybe ne güzel zamanlardı diyceğim. ama çok geçmedi :)
  mandrivayı bende severek kullanmıştım şimdi ubuntu kullanıyorum.ikisininde ayrı bir yeri var gönlümde.
  mandriva var ubuntu var ah bir de mehtap öğretmneim olsaydı. gerçi bu tarihde daha öğrenciydi şimdi bir öğretmen olcak. neyse nice linuxlu yıllara

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.