Ana içeriğe atla

Küçükler de dinlenmeli

Hep duymuşuzdur "büyüklerinin sözünü dinle" diye. Bu bir nevi kuraldır. Yaşça büyükler hep küçüklerine yol gösterirler çünkü daha çok görmüşler ve daha tecrübelidiriler.

Bir de bir atasözümüz vardır. "Akıl yaşta değil baştadır" diye. Bu atasözü büyüklerin her zaman doğru olanı bildiklerine terstir. Atasözüne göre yaşça küçük olan biri bir büyükten daha iyi bilebilir, daha doğru kararlar verebilir.

Lafı uzatmayayım zira yazar değilim, uzatınca bozuyorum. Demek istediğim bizim bu iki durumun neresinde olduğumuzdur. Zira söylerken kolay "tabi ki küçük biri de doğru diyebilir" ama iş uygulamaya gelip dayandığında, yani bizden küçük biri bize bir yol gösterdiğinde takılıp kalıyoruz.

Kibirli nefsimiz o an doğru ve yanlışı bir kenara bırakıp bizi farklı şeylere yöneltiyor. "Vay efendim daha düne kadar altına ediyordu bugün kalkmış bize nasihat ediyor", "ben falan şeyi yaparken sen suya emma diyordun" gibi saçma sapan şeylerle bizi doğru olandan uzaklaştırıyor.

Mesela: İmam olan ağabeyim bana Kur'an okumayı öğretti. Ben Abdulbasit Abdussamed ve Minşevi gibi Şeyhleri dinleyerek kendimi geliştirdiğimde ağabeyime bazı hataları olduğunu anlatmak istedim ama kesinlikle beni dinlemedi. "Ben güzel okuyorum" diyerek olayı geçiştirdi.

Kendimden bir örnek vermem gerekirse: Bir ara yine yüksek sesle Kur'an okurken yeğenim "amca, sen kafları doğru çıkarmıyorsun, hocamız kafların biraz derinden çıkarılması gerektiğini söyledi" dedi. Ben hiç düşünmeden "hocan da çok derinleştiriyor" dedim. Halbuki haksızdım ama nefsim onu kabul etmeme izin vermiyordu. Neyse ki ağabeyimden ders aldığım için bu sorunu aşmayı başarabildim. Artık söyleyen bir bebek dahi olsa önce düşünüyorum.

Büyüklerimiz başımızın tacıdırlar ama küçüklerimiz de bizden iyi düşünebilir, bizden iyi bilebilirler. Kibir denen illeti bir kenara bırakıp hak kimden gelirse almak zorundayız. Çevremizden gelen seslere kulak verdiğimiz oranda başarılı oluruz.

Yorumlar

  1. kesinlikle haklısın bu durumu çok yaşıyoruz günlük hayatta..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.