Ana içeriğe atla

Okumalıyım, öğrenmeliyim, öğretmeliyim

Ramazan, bayram, referandum derken günler çok hızlı geçmeye başladı. Bu kadar gündür bırakın yazmayı doğru düzgün bir şeyler okuyamadım bile. Ben yılın farklı günlerindeki fırsatları ve göreceli de olsa güzellikleri kovalarken zaman yanımdan bir yarış otomobili gibi geçmiş, hiç farkına varmamışım.

Şimdi gelip bana zaman deseniz, ben size paradan ve dünyadaki her şeyden kıymetli derim. Tek saniyesinin bile boş geçirilmemesine inananlardanım. Gelin görün ki iş uygulamaya gelince bunun tersini en iyi uygulayanlardanım.

Belki herkes gibi çok televizyon seyretmiyorum ama birçok kişi kadar okuyamıyorum. Kitapların ne kadar önemli olduğu hakkında makaleler yazacak kadar düşünüyorum ama okuma zamanı geldiğimde hep kendimi kandırıp farklı şeylerle bu kıymetli zamanımı öldürüyorum. Beş sayfa kitap okusam, bir kitap okumuş kadar öz güven tazeliyorum. Sanki dünyayı fethetmişim de dönmüşüm gibi huzurla kitabı bırakıp yine internete, boş ve umutsuz dünyama dönüş yapıyorum.

Kendimi ikna etmeliyim. Okumam gerektiğini, hatta çok okumam gerektiğini kendime anlatabilmeliyim. O kadar okumalıyım ki dogmalara kanmamalıyım. O kadar bilmeliyim ki beni kandırmaya çalışanların hangi kaynaktan yararlandığını fark edebilmeliyim. O kadar öğrenmeliyim ki hayattan en büyük zevki alanlardan biri olmalıyım.

Allah bana da bu yazıyı okuyanlara da yardım etsin. Okumayı, öğrenmeyi ve öğretmeyi nasip etsin. Bizi çok okuyan, okuduğunu anlayan, anladıklarını anlatan insanlardan eylesin. Amin

Yorumlar

  1. Arkadaşım direkt beni anlatmışsın (:

    Amin demekten başka söyleyecek birşey yok...

    YanıtlaSil
  2. ''O kadar okumalıyım ki dogmalara kanmamalıyım. O kadar bilmeliyim ki beni kandırmaya çalışanların hangi kaynaktan yararlandığını fark edebilmeliyim. O kadar öğrenmeliyim ki hayattan en büyük zevki alanlardan biri olmalıyım.''

    Çok güzel yazmışsın yüreğine sağlık kalemine kuvvet...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.