Somut İnanç

Derler ki adamın biri bıçak taşımanın sünnet olduğunu duyar. Aklı ermez, kendi kendine ne alaka der ama yine de yanına bir bıçak alır. Bir gün nasıl olursa ayağı kayar ve boynuna bir ip dolanır. Hemen bıçağını çıkarıp ipi keser. Hayatı kurtulur.

Bu hikaye gerçek değil. Bıçak taşımanın sünnet olduğu hakkında bir kaynağım da yok. Yani taşımak sünnet midir değil midir bilmiyorum ama İslam'ın emirlerine, Peygamberimiz'in (S) yaptıklarına uymak için somut şeyler görmemize gerek olmadığını biliyorum.

Eğer bir konu hakkında Allah'ın emri varsa, yani Kur'an'da geçiyorsa veya sahih olarak Peygamberimiz'den (S) rivayet edilmişse bunda herhangi bir hikmet aramamıza gerek yoktur. Elbette hikmetini araştırmak iyidir ama ille de hikmetini bulmalıyız diye bir şey yoktur. Yani eğer gerçekten bıçak taşımak sünnetse, bunun için böyle hadiseleri beklememeliyiz. Eğer Allah ve Peygamberi demişse zaten doğrudur.

Kalp Gözü misali dünyada her gelişen olayda acayip sonuçlar beklemek, yerine getireceğimiz her sünnetin veya farzın sonunda gözümüzü göğe dikip üzerimize maddi bir şeylerin yağacağı zamanı gözlemek, kendimizi kandırmaktan bir şey olmaz. Çünkü imtihan dünyasında, her şey belirli bir ölçüye göre devam etmektedir.

Eğer Kalp Gözü ve benzeri dizilerdeki gibi aslı astarı olmayan şeylere inanırsak göreceğiz ki dünyada aslında hiç de öyle olaylar olmamaktadır. Bırakın gelinine eziyet eden bir kaynanayı, milyonlarca Müslümana zulmeden ABD bile hala sağlam durmaktadır. Biz, bize vurulan tokada kendi izzetimizle karşılık vermezsek, Allah tarafından bir tokadın gelip o zalime vurulacağını sanıp beklersek, bazı Hristiyanların düştüğü hataya düşüp (Allah korusun) küfre dahi gidebiliriz. Allah'ı ve adaletini yanlış anladığımızın, daha doğrusu anlamadığımızın farkında olmadan, "Allah'ım sana güvendim ama (haşa) sen beni unuttun" gibi düşüncelerle çok büyük bir yanılgıya düşebiliriz. (Allah korusun)

Yapmamız gereken en doğru şey her duyduğumuza, gördüğümüze inanmamamız, çok okumamız ve gördüklerimize, bu okuduklarımız ışığında, akıl ve mantık süzgecinden geçirerek karar vermemizdir. Allah'ın da yardımıyla doğru kararlar verecek ve ruhumuzu Müslüman olarak teslim edebileceğiz İnşallah.

Yorumlar

  1. Bazen aklin anlamadigini,bilmedigini...
    Yürek bilir ve anlar

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)