Ana içeriğe atla

Suyun tadı varmış aslında

Eskiden beri acıkmadan yemezdim. Tok karnına yemekten bir tat alınmıyor. Yemek ne kadar güzel olursa olsun gönülsüz yeniyor. Bu da doğal olarak insanın gözünde yemeğin değerini düşürüyor. Daha iyi bir şükre engel oluyor bu durumlar. Yemek hazır da olsa tok karnına yememek bence daha doğru.

Ramazan vesilesiyle yeni bir tecrübe edindim. Evet aç karnına yemek güzel ama çok acıkınca yemek daha güzel. Daha bir tat alınıyor ve kesinlikle çok daha iyi şükrediliyor.

İşin içine Ramazan girince konuyu yemekten suya uyarlamak gerekiyor. Çünkü ben resmen açlığın ne olduğunu unuttum. Aslında on beş saat civarı yemeksiz kalmak yeterinden fazla da acıktırıyor ama daha ilk on dakikadan itibaren susadığım için açlık hep susuzluğun arkasına saklanıyor. Hele hele dışarıda, güneşte biraz beklemek zorunda kaldığınız günlerde bu susuzluk çekilmez oluyor.

İşte bu susuzluk kendisiyle beraber çok harika bir duygu tattırdı bana. Belki inanmayacaksınız; susamadığım günlerde kendimi zorla yoruyorum. Maksat ezanın duyulduğu o anda sudaki o harika tadı alayım.

Bu zevk o kadar güzel ki Ramazan'ın ilk günlerinde, Twitter'da bir arkadaş "Suyu yaratmış olmak için çok büyük olmak lazım, bu kadar büyük olduğun sana şükürler olsun Yarabbi" demişti.

Sözün özü, Ramazan her ne kadar dışarıdan zor görünse de bu zorluğun içindeki güzellikler, bu zorlukları unutturuyor. Bayram geldiği anda da geride çok tatlı ve doyulmayan bir ay olarak kalıyor.

Bize böyle bir ay bahşettiğin için sana şükürler olsun Allah'ım.

Yorumlar

  1. Güzel insan, bu söylediklerini hissetmek için de yürek gerekli..Herkes böyle güzel hissedemiyor malesef..Sen Ramazanın özünü yakalayanlaransın ne mutlu sana..Rabbim bağlılığını arttırsın ve gönlünü genişletsin..Huzurla kal..

    YanıtlaSil
  2. Yüreğine sağlık. Ne güzel yorumlar yazıyorsun öyle. Tüylerim diken diken oldu valla. Çok teşekkür ederim.

    Allah benim için istediklerinin on mislini versin sana.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.