Ana içeriğe atla

Nietzsche Öldü

Geçenlerde Psikolojiye Giriş vizesine girdik. Hocanın sorduğu soruları görünce nasıl da geriye doğru gittiğimizi bir kez daha anladım.

Mesela sorulardan biri şöyleydi: Psikolojinin belli başlı yaklaşımlarını maddeler halinde yazınız. İşin asıl ilginci sorunun cevabında tabi ki: a) Davranışsal Psikoloji b) Nörobiyolojik Psikoloji ... vs. devam ediyor. 

Şimdiki aklıma takıldı. (Şimdiki diyorum çünkü ileride bu fikirlerim değişebilir.) Bu soru öğrenciye niye sorulur? Ya da şöyle sorayım: Bu sorunun cevabının öğrenciye ne gibi bir faydası olacak? Bence sadece vizeye yakın bir saatte ezberlenmiş olan bu cevap, en geç üç gün sonra unutulmuş olarak öğrenciye birkaç vize puanı olarak kalacak. 
Halbuki bunun yerine öğrencinin yorum gücünü zorlayacak sorular sorulsa, ya da ne bileyim öğrenciden hayatı boyunca lazım olacak şeyler istense daha güzel olmaz mı? 

Neyse lafı uzatmayayım. Bu psikolojiyle aynı hocanın girdiği Din Psikolojisi dersine çalışırken arada bir nükte gördüm, paylaşmak istedim. Sağlıcakla kalın.

Üniversitenin birinde bir öğrenci duvara "Tanrı öldü. - Nietzsche" diye bir yazı yazmış. Aradan bir zaman geçmiş Nietzsche ölmüş. Bir başka öğrenci o yazının yanına şunu eklemiş. "Nietzsche öldü. Tanrı"

Yorumlar

 1. Bende sinir olurum gereksiz sorulara.. Yaw derim bu insanin neyine yarar...
  Paylasim için tesekkurler

  YanıtlaSil
 2. Hehe bu yazı çok ünlü hatta t-shirt'ünü basmışlardı, ön tarafında ilk söz, arkasında ikinci söz var :))

  YanıtlaSil
 3. Aslında öyle bir tişört yaptırmak lazım :)

  YanıtlaSil
 4. Türkcesini iki defa Almancasini bir defa okudum cikamadim isin icinden, kopukluklar yasadim, Almanca orjinalinde Göthe Almancasi yerine tabii olarak daha eski Almanca kullanilmis ama son defa daha deneyecegim.

  Bu kitapi okuyup anlayan sirra kadem basar ki anlayan insanlarin sayisi parmaklarinizin sayisini gecmez!

  "Böyle buyurdu Zerdüst"

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.