Ana içeriğe atla

Allah Katır Verir Mi?

Her günkü gibi minibüs durağında şoförlerin muhabbetini dinliyordum. Genelde arabalardan bahsederler. Kimi zaman işlerin kesatlığından dert yanarlar. Kimi zaman da bazı müşterilerin anlayışsız oluşunu anlatırlar. 

Bu akşam yine Ford servislerinden bahsederlerken içlerinden yaşça daha büyük olanı nasihat etme amacıyla şu sözü söyledi. "Allah demiş ki; sen komşun için eşek istersen ben sana katır veririm." O sırada lafa girme ihtiyacı hissettim. "Ağabey, kim demiş?" Şoför efendi sözünü olduğu gibi tekrarladı. Tabi ben çıkıştım. "Nerede demiş, Allah hiç böyle bir şey söyler mi?" deyince lafını çevirmek istedi. "Ben bilmiyorum, atasözü, aslında amacım bu değildi" gibi şeyler söyledi. 
Aslında bu, böyle pervasız konuşmalara ilk rastlayışım değildi. Daha önce de birkaç kişiden böyle şeyler işitmiştim. 

Bunun sebebi açık; halkım okumamış. Şeyh dedikleri, aslında alim bile olmayan, sadece dedelerinden biri şeyh olduğu için şeyh diye saygı duyulan insanlardan duydukları bilgilerden başka bir şey  bilmiyorlar. Zekat karşılığı köylerde imamlık yapanlar bir yana, Diyanet'in atadığı imamların bile cahil bıraktığı insanlar bunlar. 

Bir insan ne kadar cahil olursa olsun, Allah veya Peygamberi hakkında konuşurken çok dikkat etmeli. Allah'ın adını kendi aralarında konuştukları basit meselelerde, boş yere anmak bile doğru değilken, Allah'ın söylemediği şeyleri, hele hele yakışık almayacak şekilde söylemek cahillikten de öte bir şeydir bence. 

Rabbim beni, sizi ve tüm halkımızı cahillik denen illetten kurtarsın. 

Yorumlar

  1. Selamun aleyküm. Sanırım şöyle deseydi mesele olmazdı: "Derler ki komşusuna eşek isteyene Allah katır verirmiş." Sanki Kur'an'daki bir âyetmiş gibi böyle uyduruk uyduruk konuşunca insan imanının gidebileceğini bile düşünmeli, Allah korusun.

    YanıtlaSil
  2. Aleykum Selam. Ben itiraz edince oradakilerden biri de aynen senin gibi söyledi.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.