Ana içeriğe atla

Yirmi Üç Harfliler

Hemen hemen her insan görünmeyen hayali varlıklardan korkar. Bunlardan Cinler dışındakiler hayali, yani gerçekte olmayan varlıklardır. Cinlerin mahiyeti hakkında da hemen hemen hiçbir şey bilmiyoruz. 

Eğer durup biraz düşünürsek aslında dünyada tek korkulacak varlıkların insanlar olduğunu anlarız. Buna rağmen sanki bu korkulara ihtiyacımız varmış gibi bunları gözümüzde büyütmüşüz. Bunu o dereceye vardırmışız ki bu varlıkların adını anmaktan çekinmişiz. Üç harfliler ve benzeri terimler kazandırmışız dilimize. 
Ben bugün bunun daha büyüğüne rastladım. Kendimce "yersiz korkunun son noktası" dedim. Duyduğuma göre kimi insanlar, Cinler için "bizden iyiler" diyormuş. Bu sözü olsa olsa Şeytan söyler. Zira Adem aleyhisselamdan duyduğu kine karşı benliğini tatmin etme sözlerini andırıyor. 

Kabul ediyorum insan bilmediğinden korkar ama bundan önce insan aklını kullanıp bu bilmedikleri hakkında bildiklerinden bir akıl yürütmelidir. Eğer azıcık düşünürsek göreceğiz ki aslında bu tür konularda duyduğumuz hiçbir olayı hiçbirimiz görmemişizdir; her zaman için başkalarından duymuşuzdur. 

Madem insan bilmediğinden korkar, o zaman insan daha çok şey bilsin. 

Yorumlar

 1. Yazı başlığını gördüğüm andan senin sitenin açıldığı ana kadar Felak Nass ve diğer sureleri okumuştum düşün artık ne kdar korkusuz biri olduğumu ;)

  YanıtlaSil
 2. Tebrik ederim bu zamanda bu kadar cesaretli olmak zor iş. :))

  YanıtlaSil
 3. Haklisin. Ama bide $u var; bazilari korktugu için onlar hakkinda bisey ögrenmek istemiyor. Lafi bile edilsin istemiyor.
  E gelde ne yap simdi :)
  Beni rahatsiz etmez bu tür konulardan konusmak... Bilakissss x)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.