İslam Köleliği Neden Kaldırmadı

Bilindiği gibi İslam insana çok değer vermesine, kölelikle mücadele etmesine rağmen köleliği kaldırmamıştır. Hep düşünür dururdum; cahiliyenin kötü adetlerini kaldıran İslam, neden köleliği kaldırmamıştır diye.

İnsanların eşit olduğunu söyleyen Allah, bazı önemli günahların kefaretini köle azad etmek olarak belirlemiştir. Buna rağmen o cahil toplumda başarılı devrimlere imza atan İslam, bu devrimi gerçekleştirmemiştir.
İslam'da bir hata veya eksik olmadığını biliyorum. Eğer İslam'ın yaptığı bazı şeyler bize yanlış geliyorsa bu bizim konuyu tam anlamamamızdandır.

Bunu bir kez daha gördüm: İslam Tarihi hocamız Amerikan başkanı Abraham Lincoln'ün köleliği bir fermanla kaldırmasını anlattı. Anlattığına göre köleler ilk birkaç gün sevinmişler, sokaklarda sevinç gösterilerinde bulunmuşlar ama daha sonra gidecek bir yerleri olmadığı için köle oldukları evlere ve çiftliklere geri dönmüşler. Daha sonra kölelik yavaş yavaş bitmiş.

Eğer toplumsal bir şeyler yapılacaksa bunun alt yapısının iyi hazırlanması gerekir. Toplumu ilgilendiren durumlarda duygusal davranarak "hadi bu bundan sonra böyle" denemez. Tabi ki bunu en iyi bilen, toplumu oluşturan bireylerin yaratıcısı Allah'tır. Yerlerin ve göklerin sahibi, her şeyi bildiği için her değişikliği, insanların kabullenebileceği şekilde yapmıştır. Kötülüklerin anası olan içki bile dört evrede yasaklanmıştır.

İslam'ın hiçbir emrinin geri tepmemesi onun, insanı insandan daha iyi bilen, El Alim sıfatının sahibinin dini olduğunun apaçık kanıtıdır.

Yorumlar

 1. ama ben simdiki cagda køle sahibi olursam. gumah olmayacak? cunku yasaklayan ayet yok? ve bildigim kadar kuran kesin hukum surer! mesala icki haram domuz haram.
  hirsizlik haram.


  yukarida yazdigin: Anlattığına göre köleler ilk birkaç gün sevinmişler, sokaklarda sevinç gösterilerinde bulunmuşlar ama daha sonra gidecek bir yerleri olmadığı için köle oldukları evlere ve çiftliklere geri dönmüşler. Daha sonra kölelik yavaş yavaş bitmiş...

  Bunlar køle olarak degil! isci olarak geri dønduler. ve is veren onlarin sahibi degildi! onun icin istedigi zaman istedigi yere gide bilirlerdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orası öyle, eğer Kur'an yasaklamadıysa demek ki şu anda da köle sahibi olunabilir. Olaya biraz derinden bakarsak görürüz ki hayatta her zaman bazıları efendi bazıları köledir zaten. Boynundaki zincir eski zamanda somuttu şimdi soyut. Hiçbir fark yok. Demem o ki insanların bazıları köle tabiatlı bazıları efendi tabiatlıysa İslam bunu kaldırmaz. Bu içki ve domuz gibi değildir. Bunun üzerine sayfalar yazılabilir fakat kısa kesip şunu demem lazım; bazı insanları bir yerde özgür bırakırsın, başka yere gider başkasının kölesi olur.

   İşçi veya köle, konu hakkında araştırma yapmadım, hocamız söylemişti ki yazıda bunu belirtmişim zaten. Bu arada pek fark etmedi, hala işçiler köleden çok az şeye sahipler.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)