Ana içeriğe atla

Hırsızın Eli Kesilmeli miŞeriat'ın hırsızın elini kesme hükmü hep tartışılır. Bazı cahil Müslümanlar, cezanın ağırlığından olacak, cezayı kabul edilmez olarak almışlardır. Bu tür insanlar genelde bir konu hakkında bilgisi olmadan konuşanlardır. Bunlar aynı zamanda bu tür konularda yorum yaparken azıcık etraflıca düşünme zahmetine bile girmezler. Herkesi ilgilendiren konuları sadece kendi tecrübeleriyle değerlendirirler.

Kimileri bugünün şartlarında malın eskisi kadar değerli olmadığını, dolayısıyla el kesmenin günün şartlarında uygulanmaması gerektiğini savunmuşlardır. Bazı İslam düşmanı sözüm ona Müslümanlar, özellikle medya, bu konularda haber yaparken haberi öyle bir verir ki hırsızın değil de malı çalınanın elini keseniz gelir. Sanki İslam suçsuz insanlara ceza veriyormuş gibi vaveyla koparırlar. Malı çalınan, yüreği yanan insanları hiç düşünmezler.

Konuyla ilgili ayeti, görüşleri ve aslında İslam'ın öyle her hırsızlık yapanın elini kesmediğini anlatmama gerek yok. Prof. Dr. Hayrettin Karaman burada güzelce açıklamış konuyu.

Zaten eğer bize takılan at gözlüklerini çıkarırsak meselenin aslını anlarız. Doç. Dr. Mehmet Azimli Hocamın anlattığı bir olayı da anlatmadan yazıyı bitirmeyeyim: Kadın hocanın biri bir okulda diğer hocalara konuyla ilgili sürekli sataşıyormuş. Vay efendim nasıl hırsızın eli kesilirmiş? Böyle ceza mı olurmuş vs. Bir gün kadının evine hırsız girmiş. Sonraki gün okula gelmiş, sinirli bir şekilde olayı anlatıyormuş. Zeki bir hoca yaklaşmış ve sormuş: Şimdi o hırsızı getirseler ona ne yaparsın? Kadın hışımla: Kafasını koparırım demiş. Hoca yapıştırmış cevabı: Bak İslam kafasını değil elini kesiyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.