Ana içeriğe atla

Hepimiz BaykuşuzSiyasi literatürde etki alan giderek genişleyen ve birbirini tetikleyen olaylar için "Domino Etkisi" tabiri kullanılır. En son Tunus'taki olaylardan yola çıkılarak domino etkisinin söz konusu olduğu söylendi.

Türkiye'de de bu tip durumları farklı olaylarda yaşamak mümkün. Mesela Hrant Dink cinayetini protesto edenlerin "Hepimiz Hrant'ız" şeklindeki protestosunun meydana getirdiği etki... Sonra biriler çıkıp "Hepimiz Ermeniyiz' dedi. "Hepimiz Atatürk'üz" diyenler çıktı ve domino etkisi başladı.


Birileri eşcinsel haklarını savunma adına mezkur ifadenin kullanılması gerektiğini bile söyleyebildi.

Son örnek: Kolombiya'da bir futbol maçı oynanıyor. Sahanın içine bir baykuş konuyor ve futbolculardan biri baykuşu tekmeleyerek kovmaya çalışıyor. Görüntüler ortaya çıkınca tepkiler yüksek sesle dile getirildi. Hayvansever dernekleri, spor yorumcuları, magazinciler... Ve gelinen nokta: Beşiktaş stadında bir pankart açıldı: "HEPİMİZ BAYKUŞUZ" Bence cok tehlikeli bir gelişme.

Fazla empati toplumsal dengenin bozulmasına neden olabilir. Düşünebiliyor musunuz, yarın bir eşek kesilip eti lokantalara satılsa "Hepimiz Eşeğiz" pankartı açanların eşek eti yediklerinden mi, eşeğin kesilmesine tepki gösterdiklerinden mi kızdıklarını anlayamayız.

Sonra birilen sokak köpeklerinin itlaf edilmesini protesto etmek için aynı argümanı kullanır. Çıkan merdivenlerden inmeye çalıştığı için alay edilen Kılıçdaroğlu'ya destek için sokaklar Kemallerle dolarsa bu memleketin hali nice olur?

Zaten hepimiz insanız türünden bir protesto kimsenin aklına gelmiyor. Baksanıza Amerikalı general yanlışlıkla dokuz çocuk öldürdüklerini söyleyip özür diliyor. Bir özürle kapatabiliyor meseleyi. O yüzden bu protesto şeklini derhal terk etmek elzemdir. Yoksa bu domino etkisi bizde iktidar devirmez ama toplumun zeka düzeyinde düşmeye neden olabilir, benden söylemesi.  

Doğruhaber gazetesinden yazdım

Yorumlar

  1. Herkes kendisi gibi kalsın. Bu daha güzel. Birilerinin haklarını savunmak için onlar gibi olmak gerekmez. Şimdi bir kafirin hakları çiğnenmiş olsa biz yine onu savunmalıyız ama hepimiz kafiriz mi diyeceğiz Allah muhafaza.
    Olayları çok da abartmamak lazım. Lafla peynir gemisi yürümüyor.

    YanıtlaSil
  2. Eh yani bir insani ötekelesdirip, kafana göre kafir deyip öldürürsen kafiriz evvelallah deriz ve bununlada hicbir sorunumuz olmaz... Emin ol!

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.