Ana içeriğe atla

Yeni Dünya Bu


Televizyonda Zor Ölüm 4 var. Filme bakıp biraz düşününce "nereye gidiyoruz" diye kendime sormak zorunda kaldım. Çünkü birkaç gündür teknolojiyi kullanma şeklimizin hayatımızı nasıl olumsuz etkilediğini görüyorum.

Eskiden ulaşım zorluğu nedeniyle akrabalar birbirlerine misafirliğe gittiklerinde bir iki gece kalırlardı. Meşgul olunacak pek bir şey olmadığından iki taraf da bundan memnun olurdu. Şimdi ise televizyon ve bilgisayarlar o kadar çekici ki kimse gidip gelmez oldu. Gidenler de bir iki saat kalıp ayrılıyor. Tabi bundan da her iki taraf memnun. Her iki tarafın da seyretmeleri gereken dizileri, Facebook'ta paylaşmaları gereken komik videoları var.

Geçenlerde dayımın oğlu bize geldi. Bir hafta burada kaldı. Bir hafta boyunca sabah sekiz, gece bir bilgisayarın başından kalkmadı. Yaptığı tek şey online okey ve Facebook'taki strateji oyunlarını oynamaktı. Bir hafta boyunca bilgisayarımı işgal etmesine rağmen ona "madem ki bizimle konuşmak için gelmedin, bilgisayardan başını kaldırıp yüzümüze bile bakmıyorsun ne diye buradasın" diyemedim.

Sadece bu mu? Bununla kalsa dünyanın çivisi çıkmış demezdim. Bir de yeğenim var. Okula gitmiştim "dayı ben de geleceğim" dedi. Eve yedi buçukta geldik. Yemek yiyene kadar sekiz oldu. Bilgisayarın başına oturdu. İki üç saat sonra dayımın oğlu bilgisayarı isteyince hemen yatıp uyudu. Hiçbirimizle konuşmadı desem abartmış olmam. Sabah da kalkmış gitmiş. Onu yakalasam soracağım "madem öyle ne diye geldin" diye. Ne de olsa yeğenim.

Anlaşılan eski zaman eskide kaldı. Sanal zamana alışmamız lazım. Japonlar gibi kırk metrekare tek bölüm daireler üretip o yaşama ayak uydurmamız lazım. Kim bilir belki aya bile çıkarız.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.