Ana içeriğe atla

Ben Yerdeyim

Dün pikniğe gitmiştik. Az sonra inşallah çektiğim resimleri de ekleyeceğim ama şimdi, orada bir arkadaşın anlatığı fıkrayı paylaşmak istiyorum.

Halının kenarına uzanmıştım. Bir ara elimin otlara temas ettiğini fark ettim ve "valla sanki ben yerdeyim" dedim. Bunu duyan bir arkadaş, bana bir fıkra anlattı.

İki arkadaş balonu icad ederler. Balona binerler ve yükselirler. O kadar yükselirler ki artık yeri görmez olurlar. Bir süre sonra acaba neredeyiz diye alçalırlar. Bakarlar ki adamın biri tarlasını sürmekte.

Adama sormayı düşünürler. "Beyefendi, biz neredeyiz" derler. Adam başını kaldırır ve "havadasınız" diye yanıtlar. Bizim bilim adamları ters köşe oluşlarına aldırmadan, demek ki yanlış soruyu sorduk derler. Soruyu değiştirerek "Beyefendi, siz neredesiniz" diye sorarlar. Adam "yerdeyim" diye cevaplamasın mı?

Bizim süper zeka bilim adamları cevap alamayacaklarını anlarlar ve birbirlerine "bu adam olsa olsa bilim adamı, cevapları hep doğru ama gereksiz" diyerek oradan uzaklaşırlar.

Yorumlar

 1. Çpk çok güzeldi Yusuf. :) Çok beğendim gerçekten. Bunu paylaşacağım.

  YanıtlaSil
 2. Başımla beraber :)

  Bu arada içinde bilim geçince senin ilgi alanına girdi değil mi Kamil Abi? :)

  YanıtlaSil
 3. :) Öyle de diyebilirsin ama fıkra gerçekte çok derin anlamlar içeriyor. Mevzu somut ve soyut (düşünce yönünden) kavramların ne olduğunu ne olmadığını anlatıyor aslında. "Bir Damla"da link verdim fıkrana :)

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler abi.

  YanıtlaSil
 5. "doğru ama gereksiz"
  Aynen öyle :) Tesekkürler

  YanıtlaSil
 6. Rica ederim. :)

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel bir mesajı var fıkranın =)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.