Ana içeriğe atla

Üniversitede İlk Yıl

Dikey geçişle üniversiteye yerleşmek dışarıdan cazip gelse de insana bunalım yaşatabilecek kadar kötü yanlar içeriyor. Belki bir sene karda olduğunuzu sanıp buna seviniyorsunuz ama bir sene içinde sizden boyunuzu aşan şeyler istendiği için keşke fazladan bir sene okusaydım diyorsunuz.


Ben de dikey geçişle yerleştim Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesine. Üçüncü sınıf hayalleri kurarken bize birinci sınıf olduğumuzu ama ikinci sınıfın tüm derslerini de almamız gerektiğini söylediler. Önlisansta gördüğümüz derslerle, buradaki derslerin isim farklılığı ve not sistemi nedeniyle bizi çok az dersten muaf tuttular. Tabi bunun sebebi yetkili hocaların tecrübesizliğiydi.


Birinci dönem benim için tam bir işkence oldu. Günde ortalama sekiz derse giriyordum. Her ders elli dakikadan hesaplanırsa ve sabah sekiz, akşam yedi okulda olduğum göz önüne alınırsa bunun ne kadar zor bir durum olduğu anlaşılabilir. Ben yapı gereği her konuşanı da dinlediğimden kafam dolap gibi olurdu her gün.

Sıra sınavlara gelince çok çalıştım, notlarım da idare ederdi. Okulu çok fazla ciddiye alıyordum. O kadar yüklenmiştim ki kendime bunalıma girdiğimin farkına bile varmamıştım. Öyle olmuştu ki sessiz bir ortamda ders çalışamıyordum.

İkinci dönem sınıftan arkadaşlar sağ olsunlar bize yanlış yapıldığını anladılar. Bir ay kadar dilekçelerle uğraştık ve sonunda birkaç dersten muaf olduk. Bunlar arasında haftada altı saat olan Arapça'nın da olması benim için büyük avantajdı.

Birinci dönemin zorluğundan ikinci dönemin rahatlığına girince bende rehavet oluştu. Üniversite ortamına alışmanın da etkisi vardı bunda. Dersleri biraz boşlamaya başladım. Bu nedenle vizeler çok kötü geçti.

Ben endişe ve korkuyla çok kötü bir dönem geçiriyorum derken Allah'a şükürler olsun bu dönemi kayıpsız kapattım. Gerçi not ortalamam pek iyi olmadı ama kötü de sayılmaz.

İnsan zorluklardan şikayet ederken, rahatlıklar da insana zarar verebiliyor. Allah bizi her zaman ve mekanda sorumluluğunu unutmayanlardan eylesin.

Yorumlar

 1. Amin.. Bende insAllah nasip olursa gelecek sene Ilahiyat fakültesinde okuyacagim. Zorlanacagimi biliyorum, heleki bide yurt disindan geldigim için daha bi zor olacagini düsünüyorum ama elimden geleni yapicam.. Senin gibi bunalima girmem insAllah :) Rabbim cümlemize kolaylik versin...

  YanıtlaSil
 2. Yok ya niye zorlanacaksın ki. Okul okumak çok kolay. Bizimki hocalarımızın cahilliğinden oldu. Resmen bize iki sınıfı bir arada okuttular.

  YanıtlaSil
 3. evet kesinllikle hocaların yüzünden fyoksa okumak ve ilahıyat gibisi yok...sistem istifa

  YanıtlaSil
 4. Adsız sen de İlahiyat mı okuyorsun?

  YanıtlaSil
 5. Selamlar olsun...bir merhaba deyip çıkacağım,yazılarını okumaya bilahare gelcem,sevgiler,selamlar.... :)

  gelibolu17

  YanıtlaSil
 6. Selamlar Gelibolu17 hoş geldin.

  YanıtlaSil
 7. evt ilahıyat okuyoruzzzzzzzzz

  YanıtlaSil
 8. Öyle mi ne güzel. Hangi üniversite?

  YanıtlaSil
 9. Yusuf hocam o sıkıntı en iyi bilenlerden biri de benim galiba. Sabah akşam okuldaydın. Sınıf sınıf dolaşıyordun.. İnşallah yeni senede bu tür sıkıntılar yaşanmaz..

  YanıtlaSil
 10. Gözümüz açıldı hocam inşallah bundan sonra daha kolay olacak.

  Allah cümlemize kolaylık versin.

  YanıtlaSil
 11. Amin. Bizim bölümde de vardı geçişle gelen arkadaşlar. Bazı derslerden muaf oldukları halde, girdikleri dersin hem birinci hem ikinci öğretimine gelip aynı dersi günde iki kez dinlemeyi seçen ilginç arkadaşlar vardı.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.