Ana içeriğe atla

Bir Antika Radyom Olaydı

Gelibolu17 sağ olsun beni mimlemiş. Konu da şu: Evinizde yangın çıksa ve tek bir eşya kurtarmak zorunda kalsanız, neyi kurtarırsınız ?”


Daha önce de demiştim benim enlerim yoktur. Hayatta bir çok kimseyi/şeyi çok sevebilirim ama çok azını en çok sevebilirim. Ne en sevdiğim yemek vardır, ne renk, ne koku ne de hemen hemen başka bir şey.

Doğal olarak böyle bir soruyla muhatap olunca verecek bir cevabım da olmuyor.
Ben cevap veremiyorsam o zaman kurtarılmayı bekleyen eşyalarım cevap versin dedim ve onları toplayıp, onlara durumu anlattım. Bakın dedim internette birileri bana çok zor bir soru sormuş, bir de sinirliler, cevaplamazsam valla beni döverler. Bende cevap yok, bakalım siz ne diyorsunuz dedim. Başladılar konuşmaya, hep bir ağızdan bağırıyorlar. Kimin ne söylediğini de anlamıyorum. Susun dedim susmadılar. Gelibolu17'i çağırırım dedim hepsi esas duruşa geçti.

Madem siz böyle yapıyorsunuz, o zaman gelin bir oyun oynayalım dedim. Şimdi bu yangının sözünü etmek bile doğru değil. Ben sizin yanmanızı istemem. Hepinizi de çok seviyorum, yanmanıza nasıl gönlüm razı olur dedim. Siz de beni seviyor musunuz dedim, hep bir ağızdan "eveeet" diye bağırdılar. Ne kadar dedim, kitaplar üç yüz altmış derece sayfalarını açarak "bu kadaaar" diye cevap verdiler. Her eşya kendine göre bir şekilde sevgisini kanıtlamaya çalıştı.

Sıra bu sevgiyi kanıtlamaya gelmişti. Peki dedim, "diyelim ki ben öldüm, hanginiz benimle gelirsiniz" diye sordum. O an odayı öyle bir sessizlik kapladı ki, ölümden, Gelibolu17'den korktuklarından daha çok korktuklarını anladım. Hiç kimse ses etmedi. Hani dedim, beni çok seviyordunuz? Bu kadar mı sevginiz?

Eşyaların en karizmatiği kalem söz aldı: "Bizler bu dünya için yaratılmış varlıklarız. Seninle birlikte gelsek de sana bir faydamız olmaz." Hep bir ağızdan "doğru" dedi diğer eşyalar.

Anlaşılan, eşyalardan bir fayda gelmeyecekti. Mim cevapsız kalmıştı. Milattan önce doğmuş olsaydım belki benim de bir antika radyom olurdu. Onun değeri olur diye onu alıp çıkacağım der, kurtulurdum.

Bir kedisi bile olmayan ben, yine bir mime cevap verememiştim. Bir başka mimde buluşmak dileğiyle...

Yorumlar

 1. Bu mim yazıları birazda kişilerin özellikleri hakkında bilgi veriyor sanki. Çok sempatik bir yazı yazmışsın. Zor durumlar kişilerin önceden tasarladıklarını yapamadıkları anlardır. Önceden ne desek boştur yani..
  Sevgilerle..

  YanıtlaSil
 2. Demek ki bu yazıdan benim sempatik biri olduğumu çıkardın öyle mi Volkan Abi? :) Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. :)) Evet, çok önceden varmıştım bu kanıya bu yazın da pekiştirmiş oldu..

  YanıtlaSil
 4. Şimdi o senin sempatikliğin diyeceğim ayıp olacak, insan büyüğüne öyle demez ki. Halbuki şişman biri de değilim. :)

  YanıtlaSil
 5. Şuan düşündüğümde Kur'anı Kerimlerim diyorum ama yangın anında panikle her şeyi unutur muyum bilmem.

  YanıtlaSil
 6. Yusuf yazına bayıldım.Özellikle Gelibolu hakkında söylediklerine sıra gelince tamam dedim yandı Yusuf! :)

  "Milattan önce doğmuş olsaydım belki benim de bir antika radyom olurdu. Onun değeri olur diye onu alıp çıkacağım der, kurtulurdum."

  Cesaretine hayran kaldım,kaçacak delik aramaya başla şimdiden :))

  Şaka bir yana gerçekten tebrikler..

  YanıtlaSil
 7. Kelimelerler Yolculuk, Panik anında illa bir şey alınacak diye bir şey de yok :)

  İhyaca, öncelikle teşekkürler, sonralıkla bavulumu hazırladım Gelibolu17'nin gelip yazıyı okumasını bekliyorum. O yorumunu yazar yazmaz kaçacağım. :)

  YanıtlaSil
 8. Keyifli bir yazi olmus eline saglik :) Ama o cümleyi yazmayacaktin iste, o cümle senin ecelin olcak, ve bu yazi senin yazdigin son yazi olmasini istemiyosan, bavulun hazirsa simdiden yol al derim ben :)

  YanıtlaSil
 9. Gittim zaten burada değilim ki, Gelibolu17 gelirse ben yokum, görmediniz beni :)

  YanıtlaSil
 10. :)Cevabınız çook güzel olmuş kardeşim. ben diyorumki.Allah bizleri yani cümlemizi.görünmez afetlerden korusun.ben mim sorusunu beyenmedim.geliboluda neden böyle bir soruyla mimlemiş anlamadım.Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 11. Soru Gelibolu17'nin değil. Vesselam icad etmiş anladığım kadarıyla.

  Bence soru o kadar kötü değil. En çok sevdiğiniz eşyanız nedir sorusunu farklı bir şekilde sormuş kardeşimiz.

  Teşekkür ederim Gül kardeşim. Siz de Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 12. GELİBOLU17 DERKİ:

  Öncelikle sevgili "GÜL" kardeşim bu mim sorusu benim değil,bilmenizi isterim..Wesselam'ında değil,onuda başkaları mimlemiş,yani gelip blogumda yazımı doğru düzgün okusaydınız zaten bu mimi benim ortaya atmadığımı anlardınız,böylecede hakkımda suizan etme cüretini göstermezdiniz...
  Zaten sevgili yusuf'ta belirtmiş bu mimi benim icat etmediğimi :)

  şimdi geçelim asıl konumuza mim yazısının cevabına ::::
  tırınınımmmm bir sonraki yorumu okuyunuz lütfen!

  YanıtlaSil
 13. GELİBOLU17 TEKRAR DERKİ: (çünkü hala anonim yazıyorum)
  Yusuf kardeşim,öncelikle beni kırrmayıp,bir yangın esnasında kurtaracak kadar çook sevdiğin bir şeyin olmamasına rağmen nezaketende olsa mimimi cevapsız bırakmadığın için sana canı gönülden teşekkür ederim,en kalbi sevgilerimi gönderiyorum :)Hani şu blog dünyasında bazı mim den korkan tipler varya işte onlar mimden korkmuyorlar,kendilerinden korkuyorlar sadece,kendilerini samimi bir şekilde ifade edememekten ve birazda kaba olmalarından dolayı böyle mimlere öcü gibi bakıyorlar,haaa birde bu tipler biz mim sevmeyiz,cevaplamayız,mimleri çok saçma buluyoruz derler ama dikkat ediyorumda hiç bir mim yazısınıda kaçırmıyolar,itina ile gelip okuyolar,hatta yorum bile yapıyolar,madem sevmiyonuz,istemiyonuz o zaman okumayın derim ben :)
  Bu arada içimdeki cadaloz gene depara kalktı :)
  bissürü insanın şimşekleri bana yönlendi hissediyorum,seziyorum,az sonra hepsi facebookta grup kurup,gelibolu17 den kurtulma etkinliği başlatcaklarr :)

  YanıtlaSil
 14. BU GELİBOLU17 DE ÇOK OLDU HALA KONUŞUYO VIDI VIDI VIDI :)

  Evettt sevgili yusuf kardeşim bak hala kardeşim diyorum çünkü "hepimizzz kardeşizzzzzzzzzz,bu öfke ne diyeeeeeee" Mahzun kırmızıgül konserinde tempo tutmuşluğumuz var :)
  çok kibarım bak,hala buraya kadar ses etmedim sana,,,,sen benim antika radyomdan ne istiyon evladımmm :)
  sen hem benden niye korkuyon,niye eşyalarınıda korkutuyon gelir döver falan diye,ya ben seni kaç kere dövdüm,ne kötülüğümü gördün aşkolsun :)
  bakarmısın hepsinin ceketler iliklenmiş,esas duruşa geçilmiş,,,,,desturrrrrrrr gelibolu17 geliyo :) Büyüklenme padişahım,senden büyük Allah var!

  Sonra sen benim milattan önce doğduğumu nerden biliyon?kafa kağıdımamı baktın :)

  bi kere senin antika dediğin radyo,benim rahmetli anneannemin radyosu,çok severdi,o ölünce dayımdan yüssüzlük edip istedim oda beni kırmayıp verdi sağolsun...(Anneannem sağken ondanda istedim gel anneanne bak kendi rızanla ver şu radyoyu bana dedim,vermedi)
  Mal sahibi mülk sahibi,hani bunun ilk sahibi....
  o yalan bu yalan şu yalan dünyada var git birazda sen oyalan...

  minik yeşil radyom ise BESTFM den sevgili Arzu Çağlan hanımefendiden kazandığım hediye dir,onun için manevi değeri vardır :)

  Sen istediğin kadar bavullarını hazırlamış olabilirsin,hatta burda yokmuş gibide davranabilirsin,ama ben varya,,,,şimdi işleirm var çıkmam lazım,sonra gene geleceğim,haberin olsun :)

  YanıtlaSil
 15. Hani Kızılderili sezgileri diye bir şey vardır ya işte benim de öyle sezgilerim var. Bu yazıyı yazarken senin sinirli biri olduğunu falan bilmiyordum aslında. Öylesine yazdım sanıyordum ama demek ki hissetmişim.

  Sezgi demişken aslında milat yazmayacaktım. Hatta önce "ben de yüz yaşında olsaydım..." diye yazmıştım sonra milat yaptım. Niye biliyor musun? Çünkü düşündüm de ya Gelibolu17 gerçekten de yüz yaşına yakınsa, doksan beş yaşlarında falansa çok bozulur. En iyisi çok uzun bir tarih yazayım da kendini genç hissetsin dedim. Demek ki bunu da hissetmişim. Bu arada yeri gelmişken bir şey soracağım: Abdülhamit gerçekten iyi biriydi değil mi? :))

  Not: Eğer burada ölüp kalırsam bilin ki bu gülmekten değil korkudandır.

  YanıtlaSil
 16. Gelibolu17:

  Hadi ya o kadar çok belli oluyormu sinirli olduğum :)
  Bende şaka olsun diye yazmıştım oysa tüm bunları :)
  Bu kadarmı korktun benden...Üzüldüm bak şimdi,ayrıca yüz yaşında felan değilim,95 hiç değilim,gelmişim 450 yaşıma sen bana yüz yaşındaysan diyosun :)

  http://gelibolu17.blogspot.com/2011/01/2011-ylnn-ilk-mim-olay.html

  YanıtlaSil
 17. Vay canına, daha çok gençmişsiniz. Dört yüz elli ne ki? :)

  YanıtlaSil
 18. Bu çok güzel olmuş :)
  İnceden inceye de dokunuyor insanlara..

  YanıtlaSil
 19. Teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 20. Mime cevap verememek mi? Okuduğum en güzel mim cevaplarından biriydi bence =)

  YanıtlaSil
 21. Aslında neyi kurtaracağımı yazmamışım, cevap verememe o :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.