Ana içeriğe atla

Gösteriş ve Örneklik

Gösteriş, başkalarını aldatmak, şaşırtmak, korkutmak veya kendini beğendirmek için birinin yaptığı yapay davranış olarak geçiyor Türk Dil Kurumunun sözlüğünde. Bunu yapan insanlar genelde basit ruhlu, cahil insanlardır. Aslında insanların geneli, bunların ne olduklarını bilir ama kimse onlara fark ettirmez. Onlar da kendi cahillikleriyle kendilerini kandırarak bir konum elde ettiklerini sanırlar.

Bir toplulukta oturduğunuzda böyle insanları hemen fark edebilirsiniz. Kendilerini gösterebilmek için her şeyi yaparlar. Eğer topluluklarda öyle hareketleri yoksa da sıradan konuşmalarından gösteriş meraklısı olup olmadıklarını anlayabilirsiniz. Gereksiz açıklamaları kimi zaman yanlıştır ama onlar size bir şey öğrettiklerini sanırlar. Yanlış olmasa da rahatsız edicidir ama onlar boş yere uzatmaktan usanmazlar.

Gösteriş, üzerinde konuşulması gereken çok önemli bir hastalıktır ama benim söylemek istediğim aslında örnekliktir. Gösterişle karıştırılmaya fazlasıyla müsait olan bu davranış cahil insanlardan uzak, güzel bir haslettir.

Normal şartlarda bir insanın ben namaz kılıyorum, ya da yirmi yıldır namaz kılıyorum demesi ne gösteriş ne de örneklik olur. Fakat eğer söyleme amacı iyi belirlenirse bazı insanlar için örnek olabilir. Hatta eğer söyleyen kişi saygın biriyse, dinleyen kişi sırf bu söz yüzünden namaza da başlayabilir.

Bir ibadeti yaptığını söylemek de eğer söyleyen Allah için yapmıyorsa hariç, kesinlikle gösteriş olmaz. Çünkü burada övünülecek ya da insanı diğer insanlardan üstün kılacak bir şey yoktur. Yapılması tamamen farz olan, hiç kimsenin yapmaktan kaçamayacağı, yapılmaması eksiklik ama yapılması meziyet olmayan bir  şeyde gösteriş olmaz.

Gösteriş ihtimali olan, toplumda çokça yapılmayan bazı şeylerin de örnek olmak amacıyla söylenmesi bence önemlidir. Mesela kişi, toplum içinde kitaplardan söz edebilir. Bu o toplumda olan bazılarının kitap okumasına neden olur. Filmlerdeki kahramanların elinde kitap gören insanların, kitap okumaya yöneldiği bir gerçektir.

Peki bunu yapan kişi gösterişe kaçamaz mı? Durumu buna müsait değil midir? Elbette öyledir ama kişi toplumun ne dediğinin değil de kendisinin nasıl olduğuna önem veriyorsa, bu durumun onun için bir zararı yoktur. Eğer gerçekten kitap okumuyorsa akşama kadar ben kitap okuyorum desin. Onu dinleyen insanlar okuyup okumadığını anlarlar. Hiç anlamasalar dahi kendisi kaybederken başkaları "vay canına, bu kafasız da kitap okuyor biz okumuyoruz" diyerek durumlarını değerlendirebilirler.

Örnekleri hep kitap üzerinden vermem okumanın çok önemli oluşundandır. Zaten okuma yolu açık olan bir insanın artık başka şeylere pek ihtiyacı yoktur. Okudukça ufku açılır, ufku açıldıkça daha kaliteli bir insan olur. Hem kendisi insan gibi yaşar hem de çevresindekiler ondan hayır görür.

Yorumlar

 1. Farz ibadetlerimizde gizleme yoktur.Riyaya düşme endişesiyle başkalarının olduğu yerlerde ibadeti terk etmek olmaz.Namazımızı,ramazan orucumuzu saklamadan saklamadan yerine getiririz.Ancak nefis ve şeytan yapılan ibadetin başkaları tarafından bilinmesine uğraşırlar.Bu nefse pek hoş gelir.Bir kişi oruçlu(ramazan harici)olduğunu bildirmese,normal şartlarda kimsenin haberi olmaz.Ama dikkat edersek çoğunlukla söylenir, hatta söyleme yolları bazı hallerde oluşturulur.Başkaları gduysun,ne takvalı dindar insan desinler diye..Oysa ki yalnızca Allah için,Allah'ın rızası için yapılan işlerde büyük sevap vardır.Riya, yani yaptığı işi Allah'a değil kullara beğendirmek için yapılan işlerde gizleme yoluyla bu durumdan kurtuluş olur.Ancak bazı durumlarda senin de belirttiğin gibi aleni hareket etmek,güzel örnek olmak adına tercih edilir.Allah razı olsun..

  YanıtlaSil
 2. Evet sünnet oruç önemli bir sorun. Hani onda riya ihtimali çok fazla ya bazıları gizlemeyi de abartıyor. Soruyorsun, oruçlu musun diye, söylememek için kırk takla atıyor. :)

  Allah cümlemizden razı olsun.

  YanıtlaSil
 3. Gösteriş, dikkat çekmeye çalışma neyle olursa olsun çok itici geliyor bana..

  Zaten böyle yolları başvuran insanların eksikliklerini tatmin etmek için başvurduklarını düşünüyorum.

  Sadelik en iyisi. Ki, insan tanındıkca her şeyi dökülür ortaya. Anlatmasına, abartmasına gerek kalmaz..

  YanıtlaSil
 4. Sadelik çok güzel gerçekten. Keşke herkes bunun farkında olsaydı, makyaj diye bir şey de hiç olmasaydı. :))

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.