Ana içeriğe atla

Kur'an Okumayı Kim İster ki

Ben küçükken isteyenlerin öbür dünyada da Kur'an okuyabileceğini söylerlerdi. Ben bunu anlamazdım. Çünkü isteyerek yapılacak bir şeyin insana zevk vermesi gerekir ve bence Kur'an okumak zevkli bir şey değildi.

Zevk almadığım ve bu soru zihnimi meşgul ettiği halde ne kimseye sorabildim ne de bunun üzerine pek düşünebildim. Çünkü bize öğretilen İslam, Kalp Gözü'nde, Sırlar Dünyası'nda yaşanan İslam'ın bir benzeriydi. Dini olan her şey kutsaldı. Dini olan işlerde bir olağan üstülük olmalıydı ve dini şeyler sorgulanmamalıydı.

Düşünüyorum da acaba o zaman Kur'an okumak bana zevk vermiyor desem arkadaşlarım bana ne derdi. Gerçi bunu kendime de itiraf edemezdim. Korkardım. Sebebini öğreneceğime sessiz kalmayı, bilinç altında saklamayı tercih ederdim.

Neyse ki hayatımın sonraki zamanlarında bir şeyden zevk almak için onu bilmek gerektiğini öğrendim. Şimdi diyeceksiniz ki küçükken Kur'an okumayı bilmeden mi Kur'an okuyordun? Evet aynen öyle. Kur'an okuyordum, hem de günde bir cüz okuyordum ama ne yazık ki okumasını bilmeden okuyordum.

Bizim buralarda Kur'an öğretilirken tecvit öğretilmez. Arapça dersi verilir gibi çocuklara Kur'an öğretir hocalarımız. Aslında Arapça okumayı öğrenen çocuk, Kur'an okumayı öğrendiğini sanır. İşte benim de sorunum buydu.

Neyse ki sonra Kur'an'ı baştan sona Abdulbasit Abdussamed'den dinleyerek takip ettim. Harflerin mahreclerini, hangi harfin uzun hangisinin kısa çıkarıldığını öğrenince ve bunu uygulamaya çalışınca aslında Kur'an okumanın çok zevkli bir şey olduğunu anladım. İlk başlarda on beş - yirmi dakikada bir cüz okurken bu süre bir saate çıktı.

Bu yazıyı elbette Kur'an okuduğumu bildiğimi anlatmak için yazmadım. Zaten Namaz, Kur'an, Oruç gibi ibadetler övünülecek değil, her Müslümanın yapması gereken şeylerdir. Demek istediğim bir şeyden tat almak için onu iyi bilmek ve ne yaptığının farkında olmak gerek. 

Yorumlar

 1. Kur'an okumayı çocukluğumda öğrenme imkanım olmadı. İlk başlarda biraz zorlanmıştım ama şimdi okumak bana büyük bir huzur veriyor. Ne zaman içimde bir sıkıntı olsa kur'an okuyarak rahatlayabiliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Kuran okumayi yasitlarimdan daha çabuk ögrendigimden hoca bana büyüklerle tecvit dersleri verirdi. Onuda ögrenince Kuran okumak lezzetli bisey olmustu bnm için :)

  YanıtlaSil
 3. Yusuf,yine yorumum gitti,kopyalamayı da unutmuşum tekrar yazıyorum :)
  Allah hepimize Kuran okumayı nasip etsin.Kuran okurken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta niyeti güzel almaktır,Allah rızasını dilemektir.Bu arada yazıların gerçekten çok güzel,bir sonraki yazını merakla bekler oldum,tebrik ediyorum :)
  Not:Deneme yorumun ulaştı,bilgine..

  YanıtlaSil
 4. Allah razı olsun çok teşekkür ederim. Yorumların niye gidiyor ki? Eğer yorum için popup pencere açılması daha iyiyse öyle yapayım. Yani sorun nedir?

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Allah Kur'an okumayı herkese nasip etsin.Amin.
  Allah'a emanet olun kardeşim.

  YanıtlaSil
 7. Allah hem okumayı hem anlamayı nasip etsin inşallah. Siz de Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 8. Gelibolu17 Derki:

  Bende 13 yaşımda Kur'an_ı Kerim okumayı öğrenmiş biir olarak bayağı bir zorlandığımı belirtmek isterim,o dönemde bilgisayar basımı Kur'an-ı Kerim yoktu ve senin dediğin gibi Camii hocaları düz okumayı öğretirdi,tecvitli öğrenemedim o yüzden,şimdi bilgisayar basımlıları okumak ve öğrenmek daha kolay...Allah herkese layıkıyla,anlayarak Kur'an-ı Kerim okumayı nasip etsin inşallah...

  (Kur’an-ı kerimi Arap şivesi ile, onların sesi ile okuyun! Fâsıklar, şarkıcılar gibi okumayın!)

  (Kur’an-ı kerim, okuyanlarına, ya şefaat edecek veya düşman olacaktır) (Müslim)

  Demek ki, Kur’an-ı kerim, Allah rızası için, dinimizin bildirdiği şekilde okuyana şefaat edecek, şarkıcılar gibi okuyana düşman olacak, ona lanet edecektir. (Şir’a)

  Birde okuduğum şu yazı geldi aklıma :

  Bir genç hafızlığını tamamlarken her gün sabaha kadar Kur’an’ı hatmeder. Bundan dolayı da sabah derslerine yorgun ve bitkin olarak çıkar. Durumu öğrenen hocası Kur’an’ı bu şekilde okumasını arzu etmediği için bir gün onu karşısına alır ve: “Evladım! Biliyorsun Kur’an, indiği gibi okunmalıdır. Bu gece sen Kur’an’ı, karşında ben varmışım gibi oku.” tavsiyesinde bulunur.

  Genç gider ve Kur’an’ı hocasına okuyormuş gibi okur. Sabah huzura geldiğinde: “Efendim, bu gece Kur’an’ı ancak yarısına kadar okuyabildim.” der. Bunun üzerine hocası: “Pekâla bu gece de Efendimiz’e okuyor gibi oku!” emrini verir. Talebe şaşkınlık ve heyecan içinde Nebîler Serveri’nin huzurunda olduğu düşüncesiyle o gece daha dikkatli okur. Ertesi gün de üstadına Kur’an’ın ancak dörtte birini okuyabildiğini söyler. Üstadı talebesindeki manevi yükselişi görünce: “Bugün de o emin melek Cebrail’in Efendimiz’e (sallallahu aleyhi vesellem) tebliğ ettiği anda dinliyor gibi oku!” der. Talebesi ertesi gün “Vallahi üstadım, bugün ancak bir sure okuyabildim.” der.

  Üstadı son adımı atar: “Evladım! Şimdi de onu binlerce hicabın verasında bulunan Yüce Rabbimiz’in huzurunda okuyor gibi oku! Düşün ki O seni dinliyor ve Kur’an’ı senle mukabele ediyor!” Talebe ertesi gün gözyaşları içinde üstadına gelir ve şöyle der: “Üstadım! Fatiha’dan başladım ilk ayetleri okudum; ama ‘İyyâke na’budu’ demeye bir türlü dilim varmadı. Çünkü ‘Sadece sana kulluk yaparım!’ diyemedim.

  YanıtlaSil
 9. Son paragrafın özet olmuş..Rabbim Kur'anı okuyup anlayan ve yaşamında uygulayanlardan olmayı nasip etsin bizlere ve neslimize..

  sevgi ve dua ile..

  YanıtlaSil
 10. Gelibolu17 o hikayeyi duymuştum ama ilk sefer okuyorum gibi etkilendim. Teşekkür ederim.

  Pabuc, Amin...

  YanıtlaSil
 11. Tecvidle okumak ve dinlemek kesinlikle ayrı bir tad veriyor.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.