Ana içeriğe atla

Omzuma Bir El Kondu

İnsan her zaman için omuzunda bir ele ihtiyaç duyar. Çocukken baba bu ihtiyacı karşılar. İnsanın her derdine koşar. Büyüyünce de kimi arkadaşlar bunu yapar. Kimisi tatlı diliyle, kimisi bilgisiyle, kimisi sevecenliğiyle insana umut olur. Kimileri de vardır ki sadece varlıkları insana mutluluk verir.

Saat sabahın üçüydü. Yorgunluğumla, dertlerimle, yalnızlığımla, sıcak havayla ve kafamdaki bin bir düşünceyle savaşıyordum. Can sıkıntısı bunların üstüne, bir demirci gibi balyozlarını indiriyordu. Sonra bir ses duydum "clink" diye. Bir e-posta gelmişti. Birinin blogda yazdığım son yazıya bir yorum bıraktığını bildiriyordu ve bu kişi Kamil Abiydi.

Daha o uyarıyı görür görmez vücudumda bir elektriklenme oldu. Hemen blogu açtım. Yorumlar kısmına geldim. Evet oydu. Bu, uzunca bir zamandır bizi yazılarından, güzel yazılarından mahrum bırakan biricik ustam Kamil Abiydi.

Yorumu her zamanki gibi sıcacıktı. Eğer kış olsa içimi ısıtacak olan bu güzel yorum şimdi beni serinletiyordu. Okurken vücudumda bir serinliğin dolaştığını hissediyordum. Tüylerim diken diken oldu. Çok sevinmiştim. O kısacık yorum beni o kadar mutlu etmişti ki cevap olarak yazdığım yorum bunu ifade etmeme yetmiyordu.

Yorumu okuduktan sonra kesinlikle içimde en küçük bir sıkıntı kalmadı. Tamamen dağıldı. Kuş gibi hafifledim. Sanki dün ev taşıyan, bugün kötü haberler alan, daha az önce sıkıntıdan patlamak üzere olan kişi ben değildim.

Kamil Abimi çok seviyorum ama o yorumun böyle bir etki göstermesi imkansızdı ve kesinlikle ben, az önce Allah'tan dilediğim yardımın, Kamil Abimin omuzuma dokunan, serinleten sıcak eliyle indiğini görmüştüm. Beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan yüce Allah'ım, bu kez de beni bana bırakmamış, açılan ellerimi Kamil Abimin tecrübeli elleriyle yüzüme sürdürmüştü.

Ya Rabbi, seni seven bu kulunu sevginden mahrum eyleme, seni en güzel dost kabul eden bu zavallıyı, Kamil Abi gibi güzel dostlardan uzak düşürme.

Yorumlar

 1. Ne kadar içten yazmışsın Yusuf ve de saygılı.Seni takdir ettim..Kamil kardeşimizden de Allah razı olsun ki o da sana bu duyguları hissettirebilmiş..Kalemine,gönlüne sağlık..

  YanıtlaSil
 2. Rabbim sıkıntılarımız gidermemizde bazen olayları bazzen de kişileri vesile kılar...

  Dost denebilecek yürekler etrafından hiç eksilmesin..sıkıntılarını nur olup söndürecek kişiler var olsun hep hayatında...

  YanıtlaSil
 3. Bazen küçük bir tebessüm bile çıkarır insanı içinde bulunduğu en derin karanlıklardan. Yeter ki bu tebessüm doğru insandan gelsin. İçindeki enerji hiç azalmasın Yusuf.
  Kamil abini de dağıtacaksın bu yazınla. Duygusal adamdır o :)

  YanıtlaSil
 4. Hepinize çok teşekkür ederim, aslında hepinizin varlığı çok önemli benim için ama işte Kamil Abi nasıl etkilemişse beni, beni benden almış. :)

  Volkan Abi, koca çınar dağılır mı hiç? :))

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten öyle oluyor bazen. Sıkıntılı anlarımızda, kendilerinin yardım ettiklerinden bile haberleri olmayan dostlar çıkarıveriyor karşımıza Mevlamız.

  YanıtlaSil
 6. Mevla bizi dostsuz bırakmasın. Teşekkürler Yolcu

  YanıtlaSil
 7. Kıymetli dostum mu, Değerli kardeşim mi ara sıra hitap ettiğim gibi Yusufum mu desem; yukarıda bana atfen yazdığın bu yazıyı okuduğum şu dakikalarda bırak yorum yapmayı, nasıl yazmaya başlayacağımı bile bilemiyorum. Bütün bu güzel sözlere ve verdiğin değere layık olamamak bir yana ağırlığı omuzlarımı çökertti. Bakışın, görüşün ve hissettiklerin için çok çok teşekkür ediyorum. Bizde olmayanı görmezden gelip, keşke olsalarının kendi kalbinde tomurcuk veren yansımasını görmüşsün. Bir an için bile gönlündeki gamın def edilip, güzel dünyalara dalmana vasıta olabilmişsem ne mutlu bana. Omzundan dost elleri, gönlünden mutluluk yelleri eksik olmasın. Sevgilerimle...
  Kamil Cengiz

  YanıtlaSil
 8. Hiçbir şey demiyorum. Bu blog böyle yorum görmedi.

  Saygılarımı sunarım değerli Abim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.