Ana içeriğe atla

Önemli Bir Sorun: Eleştiri

İnsanların, kurumların, grupların vesaire gelişmesinde veya olduğu yerde kalmasında önemli bir etkiye sahip olan eleştiri, aynı zamanda bizim için oldukça mühim bir sorun. Kastettiğim sorun eleştirinin dozu, türü falan değil, eleştirmememiz. Daha doğrusu eleştirmekten çekinmemiz.

Özellikle İslami kesimler içinde şahit olduğum kadarıyla insanlar eleştirmekten uzak durmaya çalışıyorlar. Genel olarak o tür kesimlerde iş yapanlar Allah rızası için yapar. Bunun farkında olan toplum, bu tür insanları sadece takdir eder. Doğru veya yanlış fark etmez. Yaptığınız hemen hemen her iş takdir alabilirsiniz. Buna karşılık neredeyse hiç eleştiri almazsınız. Karşıt gruplar eleştirirler ki bunlar da yıkıcı olduğu için pek tesirleri olmaz.

Yanılıyor olabilirim. Bu tür durumları tahlil edebilecek kadar ne bilgiye ne de tecrübeye sahibim ama benim gördüğüm bu. Zaten asıl üzerinde durmak istediğim mesele de bu değil. Ben daha çok blog yazarları arasındaki eleştiriyi anlatmak istemiştim.
Durum ne yazık ki burada da pek iç açıcı değil. Bizi asıl olgunluğa ulaştıracak şey olan eleştiriden maalesef korkuyoruz. Aramızdaki muhabbet düşman çatlatacak cinsten olabilir ve bu muhabbetin etkisiyle yazılarımız bize zevk verebilir ama bu kesinlikle birbirimizin eksiklerini tamamlamıza engel olmamalı.

Mesela bir yazı yazıyorum, arkadaşlar sağ olsunlar gelip yorum yapıyorlar ama hiçbir zaman beğenmedim diye bir şey göremiyorum. Tamam direkt söylenmez ama en azından şurası şöyle olsaydı denemez mi?

Gerçi genel durumdan anlaşılıyor. Sonuçta insan nasıl yazdığını az çok biliyor. Bir yazı güzel olmadı mı yazan da bunun farkında, yorumlar da bunu ortaya çıkarıyor. Mesela güzel bir yazı yazdığınızda "çok güzel olmuş, harika" gibi yorumlar görebiliyorsunuz. Buna karşın diğer yazılarda durumla ilgili yorumlar görüyorsunuz  ve sonucu anlıyorsunuz.

Eleştirmek kimseyi kötü yapmaz. Eğer sonucu düşünürsek iyi bile yapar. Çünkü insan sevmediği birini yapıcı eleştirmez. Ya hiçbir şey demez, eksiklerine güler; ya da yıkıcı eleştirir. Eğer birileri size yol gösterecek eleştirilerde bulunuyorsa bunu bilin ki o sizin iyiliğinizi istiyor.

Biliyorum bu konu hakkında söylenecek çok şey var ama yazıyı uzatmak istemiyorum. İnşallah ne demek istediğim anlaşılır. Eğer kimse beni eleştirmiyorsa da bu yazımı görenler kendilerini eleştirdiğimde, aslında sevdiğim için eleştirdiğimi bilirler.

Kendinden söz etmek iyi değil ama: Ben sevmediğim insana yakanı düzelt bile demem. Varsın o bozuk yakayla çıksın da millet ona gülsün. Eğer birine yanlışsın diyorsam bilsin ki onun için iyi olanı istiyorum.

Yorumlar

 1. Yusuf ben senin eleştirilerini seviyorum,hiç yanlış anlamıyorum,gönül koymuyorum.Bakıyorum bazen gördüğün bir eksikliği dile getiriyorsun,bazen yanlışlığı,bazen de tam olarak bilmediğini baştan belirterek doğruyu arama amaçlı konuya eleştirel bakıyorsun.Ama senin de yazında belirttiğin gibi niyet çok önemli.Karşındakinin gönlündeki iyi niyeti ve sözlerindeki seviyeyi görünce insana dokunmuyor,üstüne bir de dua ediyorsun.Tüm yapıcı eleştirilerin için toptan bir teşekkür edeyim sana,ama arada olumlu eleştiriler de gelse fena olmaz sanki :)
  Diğer söylediğine gelince,seni övmek için söylemediğimi belirteyim,yazılarını gerçekten beğeniyor ve merakla bekliyorum.İlk günlerde ya ben çok takip edemedim ya da yazıların bu kadar kaliteli değildi bilmiyorum.Ama şimdi bir sonraki yazını merakla beklediğim tamamen gerçek :)
  Allah'a emanet ol..

  YanıtlaSil
 2. Yazının tamamını üstüne alınmışsın ama ben çoktandır yazıyorum. Yani bu yorumlar uzun bir zamanın birikimi.

  İnşallah bundan sonra olumlu da eleştiririm :)

  Son kısmı görmezden gelerekten çok teşekkür ederim, sen de Allah'a emanet ol.

  YanıtlaSil
 3. Yok yusuf yok kendime alınmadım gerçekten.Sadece insan anlatmak istediğini en iyi kendi bildiği,yaşadığı şekilde dile getirir ya,ben de kendi penceremden görünenleri paylaşmaya çalıştım sadece.Tam ifade edememişim buna rağmen bak :)

  YanıtlaSil
 4. Dost acı söyler kardeşim.
  Allah'ım!
  Bizi seni sevenlerden,meleklerini,nebilerini,resullerini ve salih kullarını sevenlerde eyle!
  amin.
  salih olmayan kullarınıda salih kulların arasına kat Allah'ım.amin...
  Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 5. İhyaca insan en iyi yaşadığını bilir kısmına kesinlikle katılıyorum. İfadeye de gelince benim bir arkadaşım vardı, hep ona derdim yazı ile konuşma bir olmaz, insan istediğini anlatamaz, çoğu kez yanlış anlaşılır diye.

  Gül, Dostun acısı, senin tatlanman içindir. :) Siz de Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 6. Haklısın Yusuf. Eleştiri insanı geliştirip, yeniden değerlendirme fırsatı verir. Ama sırf eleştirmek için de eleştirmemek lazım. Öyleleri de çok maalesef. Eleştirmek için bilmek gerek. Rastgele konuşarak olmaz.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 7. Eyvallah abi, bu da çok önemli. Dikkatli olmak lazım tabi.

  YanıtlaSil
 8. Gelibolu17 derki:

  Ben gündelik hayatımda sevdiğim birisinin benim gözüme ters gelen yerlerini yüzüne söylerim,bu bir kıyafet olabilir,eşya olabilir,davranış olabilir,onun arkasından söylüyeceğime yüzüne söylerim,uyup uymamak ona kalmış bir şey :) Ama sanal dünyada öyle kimseler varki,burunlarından kıl aldırmıyolar,4 yıl boyunca öyle insanlar gelip geçtiki buralardan,ama samimi söylüyorum hiç birisi kalıcı olmadı,olamadı...sakın yanlış anlaşılmasın bu yazdıklarım,Volkan Deniz'in dediği gibi eleştirmek için bilmek gerek,sen beni bilmiyosun,tanımıyosun kalkmışsın bir yazımdan ötürü benimle dalga geçiyosun,kusura bakmasın ama bende ona gereken cevabı gerektiği şekilde veririm blogumda :)Zaten olgun bir insansa yaptığı eleştirinin,yazdığı yorumun takipçisi olur gelir bakar yayınlanmışmı,ne cevap verilmiş diye,hatta bu tipler eleştirir ama kalkıp birde o eleştirilerinin altına medeni cesaret gösterip ne adlarını ne emaillerini yazmazlar,sonrada ben çok büyük iş başardım diye kendi egolarını şişirirler....

  bak bam telime dokundun gördünmü,sesim yüksek volumde çıkmaya başladı,neyse yazın güzeldi,paylaşımın için sağol...
  Hayırlı cumalar sevgiler...

  YanıtlaSil
 9. İhyaca ve Gelibolu17 Hayırlı Cumalar...

  Gelibolu17, bence doğru yoldasın, aynen devam et. :)

  YanıtlaSil
 10. GELİBOLU17 DERKİ:

  Mimledim seni haberin olsun...
  cevabını bekliyor olacağım...

  YanıtlaSil
 11. İnşallah ağlamaklı bir konudur. :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.